Zabytkowe neogotyckie meble właśnie stały się oficjalnie własnością Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie. Kilka dni temu w wyniku działań mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków trafiły do oficyny przy Pałacu Branickich na Nowym Świecie. Dokonano już wszystkich formalności i przekazano prawo własności od dotychczasowych właścicieli na rzecz WUOZ.
Na skwerze w sąsiedztwie neogotyckiej bazyliki św. Antoniego w Rybniku odsłonięto w środę płaskorzeźbę przedstawiającą architekta Ludwiga Schneidera – projektanta zabytkowej świątyni. W tym roku mija 80 lat od śmierci twórcy, zaliczanego do najwybitniejszych architektów Górnego Śląska.
Władze i mieszkańcy Słupska w niedzielę obchodzić będą 120-lecie ratusza miejskiego, który uważany jest przez nich za jeden z najpiękniejszych urzędów na Pomorzu. Zachował swój historyczny charakter m.in. dzięki tapetom sprzed 100 lat i biurku pierwszego burmistrza, które stoi w gabinecie prezydenta.
Trwający od kilku lat i szacowany jeszcze na kilka następnych remont katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach po raz kolejny ma zyskać wsparcie miasta. Samorząd chce dofinansować przewidziane w tym roku prace kwotą 150 tys. zł.
Dwa sąsiadujące ze sobą zabytkowe gdańskie obiekty z XIX wieku - Gimnazjum Miejskie i siedziba dyrekcji poczty, przejdą remont i konserwację. W ramach prac rozebrana zostanie przylegająca do Gimnazjum kamienica, co pozwoli odsłonić i odtworzyć północną ścianę szczytową gmachu.
Neogotycka kaplica-mauzoleum łódzkiego fabrykanta Karola Scheiblera jest najcenniejszym zabytkiem Starego Cmentarza w Łodzi. To dzieło wyjątkowe, jedyne w Polsce w tej skali, któremu dorównuje zaledwie kilka podobnych obiektów w Europie. Same prace kamieniarskie przy jej budowie pochłonęły 150 tys. rubli, za które można było wybudować wówczas 2-3 duże kościoły.
Zakończono pierwszy etap renowacji Sali Gorczyckiego należącej do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Odrestaurowano m.in. portret Wojciecha Korfantego oraz zrekonstruowano dziewiętnastowieczne malowidła na podstawie fotografii sprzed prawie stu lat. Sala Gorczyckiego znajduje się w neogotyckim gmachu, który został przekazany muzeum w 1978 roku. Obecnie znajduje się w nim filia muzeum.