„To piękna wystawa” – powiedział Łukasz Gaweł, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, o najnowszej ekspozycji dzieł sztuki, m.in. Marca Chagalla, Francisca Goi, Meli Muter, Wojciecha Weissa oraz Stanisława Wyspiańskiego, o które wzbogaciły się zbiory MNW. Wystawa „Muzeum kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017-2022” będzie czynna od 11 maja.
Ryciny należące do najsłynniejszych cyklów graficznych Francisca Goi: „Kaprysy”, „Okropności wojny” i „Szaleństwa”, znajdą się na wystawie, którą w piątek udostępni Instytut Cervantesa w Krakowie. Ekspozycja przybliża hiszpańskiego malarza przede wszystkim jako fizjonomistę.
Król Hiszpanii, Felipe VI i królowa Letizia odwiedzili w poniedziałek Fuendetodos, małą miejscowość położoną w pobliżu Saragossy (Aragonia), gdzie 275 lat temu (30 marca 1746 r.) urodził się wybitny malarz, Francisco de Goya y Lucientes.
Postać byka jako symbolu siły i odwagi – to motyw przewodni dzieł Pabla Picassa, Salvadora Dalego oraz Francisca Goi, które od czwartku będą prezentowane na wystawie we wrocławskim Muzeum Architektury.
82 grafiki, na których hiszpański malarz i rysownik Francisco Goya y Lucientes przedstawił sceny z walki Hiszpanów przeciwko wojskom napoleońskim w latach 1808-1814, można od piątku oglądać na wystawie w Instytucie Cervantesa w Krakowie.
160 rycin Francisca Goi z cyklów "Okropności wojny" oraz "Kaprysy" można oglądać od niedzieli w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Dzieła hiszpańskiego malarza zestawiono tematycznie z pracami włoskiego twórcy Giovanniego Battisty Tiepola oraz francuskiego Jacquesa Callota.