To okazja do współpracy uczniów szkół artystycznych z Polski i Armenii oraz poznania kultury innego kraju – powiedziała w czwartek w Kielcach wicedyrektorka Art College z Erywania Arevik Sargsyan. Armeńska szkoła od kilku lat współpracuje z kieleckim Liceum Sztuk Plastycznych.
Plenerową wystawę poświęconą kulturze ormiańskiej otwarto w poniedziałek na kieleckim Rynku. Obok ekspozycji stanęła replika kiosku, który w dwudziestoleciu międzywojennym prowadziła w Kielcach ormiańska rodzina Kiebabczych.
Ormiańskie kobierce, pasy kontuszowe, tekstylia, rękopisy i druki zaprezentowano na otwartej we wtorek wystawie w Muzeum Narodowym w Kielcach. "Nie prezentujemy tej kultury jako całości, skupiamy się na fascynującym detalu" - powiedział dyr. muzeum Robert Kotowski.
Cztery najbliższe dni wypełni w Szczecinie kultura i historia Ormian. We wtorek rozpoczął się tu festiwal teatralny "Spoiwa Kultury", na którym widzowie zobaczą m.in. spektakl "Armine, Sister".
Ormiańsko-Polski Komitet Społeczny z Zabrza organizuje w tym mieście Ormiańską Bibliotekę Narodową im. Hakoba Meghaparta. W lokalu udostępnionym stowarzyszeniu przez miasto znajdzie się ok. 4 tys. pochodzących m.in. z Armenii książek. "Większość z 4 tysięcy książek zebraliśmy w Armenii, m.in. z pomocą przywódców duchownych, fundacji i ministerstw. Zamierzamy w najbliższym czasie przetransportować je do Zabrza" - powiedział PAP prezes Ormiańsko-Polskiego Komitetu Społecznego Hraczja Bojadżjan.