Ekspozycję przybliżającą postać Zofii Posmysz, ocalałej z Auschwitz pisarki i scenarzystki, autorki m.in. „Pasażerki”, można zobaczyć w oświęcimskim Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście – podało Muzeum Auschwitz.
Opowieść Zofii Posmysz się nie kończy, jej świadectwo się nie zamyka; zawsze będziemy wsłuchiwać się w jej przesłanie – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście odczytanym na uroczystości pogrzebowej pisarki i byłej więźniarki niemieckich obozów.
Uroczystości pogrzebowe Zofii Posmysz-Piaseckiej, zmarłej w poniedziałek pisarki i scenarzystki, byłej więźniarki niemieckich obozów koncentracyjnych, damy Orderu Orła Białego, odbędą się 18 sierpnia w Oświęcimiu – dowiedziała się w piątek PAP w magistracie.
Poznałem Zofię Posmysz, była moim przewodnikiem po Oświęcimiu. W „Pasażerce” próbuję, tak jak Wajnberg, podchodzić ze spokojem i namysłem do tego, co mi pokazała - powiedział PAP reżyser David Pountney, który zrealizował w Tel Awiwie operę „Pasażerka”.
„Królestwo za mgłą” to książka, w której Zofia Posmysz, autorka słynnej "Pasażerki" kolejny raz powraca do rzeczywistości obozu Auschwitz. Wydana przez Znak rozmowa Michała Wójcika z Zofią Posmysz przynosi i głęboką analizę ludzkich zachowań i przejmująco szczery opis obozowego życia.
Tablica upamiętniająca twórczość pisarki i scenarzystki Zofii Posmysz została w czwartek odsłonięta w Alei Pisarzy przy bibliotece "Galeria Książki" w Oświęcimiu. Wkomponowana w trotuar tablica z brązu zawiera cytat zaproponowany przez wyróżnioną autorkę.