80 lat temu Niemcy stracili w publicznej egzekucji w Cieszynie 24 Polaków za działalność w ruchu oporu. W niedzielę, gdy przypadła tragiczna rocznica, pamięć zgładzonych uczcili mieszkańcy miasta. Złożyli kwiaty przy pomniku w miejscu kaźni: parku Pod Wałką.
Wystawa "Dziewczyna z Liceum", która w czwartek zostanie otwarta w warszwskim Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, przedstawia historię kpt. Barbary Sadowskiej, oficer wywiadu Komendy Głównej AK.
77 lat temu, 14 lutego 1942 r., Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.
Polskie Państwo Podziemne działając w latach 1939–1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Jego początkiem było utworzenie 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w AK.
16 kwietnia 1952 r. władze komunistyczne wydały wyrok śmierci na gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" - organizatora i szefa Kedywu Komendy Głównej AK, jednego z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego.
73 lata temu, między 2 a 7 sierpnia 1944 r., bezpośrednio po wybuchu Powstania Warszawskiego, na rozkaz szefa SS Heinricha Himmlera został zamordowany Komendant Główny Armii Krajowej gen. Stefan Rowecki "Grot". Gen. Rowecki został pojmany przez Gestapo w Warszawie w czerwcu 1943 r. w wyniku zdrady.
W wieku 92 lat zmarła Stanisława Śledziejowska-Osiczko, więźniarka niemieckich obozów koncentracyjnych - poinformowało starostwo powiatowe w Jarosławiu (Podkarpackie), gdzie Śledziejowska-Osiczko mieszkała.
AK to najpotężniejsza armia podziemna w Europie. Nie byłoby wielkiego ruchu Solidarności gdyby nie Armia Krajowa - ocenili uczestnicy sesji naukowej zorganizowanej we wtorek Warszawie w 75. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Nawet w niewoli trzeba zachować dumę, nawet kiedy się jest zwyciężonym, nie wolno ulec – mówił w niedzielę w Kielcach podczas pochodów 75. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.