Ważąca 14,5 kg moneta z XVII w. i XVI-wieczna misa z Norymbergii z przedstawieniem grzechu pierworodnego to eksponaty przekazane w tym roku w depozyt Zamkowi Książ w Wałbrzychu przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Można je podziwiać na wystawie, którą otwarto w Książu z okazji 10-lecia współpracy obu instytucji.
Prezydent Andrzej Duda skrytykował w poniedziałek na platformie X wystawę „Nasi chłopcy”, której wernisaż odbył się w piątek w Gdańsku. Napisał, że informację o niej przyjął z „oburzeniem”. Jego zdaniem przedstawianie żołnierzy III Rzeszy jako „naszych” to nie tylko fałsz historyczny, to moralna prowokacja.
Słynnej i pełnej kontrastów dzielnicy Łodzi – Bałutom poświęcona jest druga wystawa z cyklu „Ucząc się Łodzi”. Zwiedzający ekspozycję w Kamienicy Hilarego Majewskiego mogą zajrzeć do świata Bałut oczami mieszkańców, artystów i badaczy.
W Desie Unicum w Warszawie trwa letnia ekspozycja prac Ewy Kuryluk „Tropem siebie. Warszawa - Wiedeń – Londyn”. Wystawa obejmuje prace artystki z lat 60. i 70., w tym niepokazywane dotąd obrazy i rysunki z jej londyńskiego okresu.
Od soboty w Muzeum Tatrzańskim - Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, można oglądać wystawę „Składanie osobowości. Witkacy”, prezentującą ponad sto dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza. To największa jak dotąd ekspozycja twórczości artysty zorganizowana przez Muzeum Tatrzańskie – obejmuje całą kolekcję placówki oraz rzadko pokazywane prace z prywatnych zbiorów.
Prace artystów z pierwszych dekad ubiegłego stulecia znajdą się na wystawie „W oku cyklonu. Modernizm w Ukrainie” otwartej w piątek w Muzeum Sztuki w Łodzi. Oprócz twórczości ukraińskich przedstawicieli awangardy muzeum zaprezentuje dzieła polskich twórców z tego samego okresu.
Od czwartku (26 czerwca) w Muzeum Historii Polski można oglądać nową wystawę czasową „Strajk. Solidarność. Popiełuszko”. Kuratorzy za najważniejszy eksponat uznają mapę, która przez ponad 40 lat spoczywała w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki.
Rekonstrukcje strojów i klejnotów Barbary Radziwiłłówny znalazły się na wystawie otwartej w Muzeum w Nieborowie. Przy okazji odwiedzin w dawnym pałacu Radziwiłłów do 30 listopada będzie można zajrzeć za kulisy renesansowej mody, której ikoną była ukochana żona Zygmunta Augusta.
Reprodukcje portretów oficerów Armii Krajowych, narysowanych ołówkiem w obozie w Riazaniu, są głównym punktem nowej wystawy Muzeum Armii Krajowej w Krakowie pt. "Riazańczycy. AK w łagrach". Wystawa to poruszający, niezwykły portret pokolenia oficerów Armii Krajowej - podkreślił dyrektor instytucji.