Zaplanowane na sobotę i niedzielę spacery tematyczne, których uczestnicy poszukają w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i wokół niego “śladów militarnej chwały Lwa Lechistanu”, uczczą zbliżającą się 340. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Wiedniem.
Prawie 120 osób wzięło udział w pierwszym z 11 planowanych wydarzeń w ramach cyklu „Chodźmy na spacer” w Gorzowie Wlkp. Trasa wiodła pośród najważniejszych obiektów i zabytków miasta od fontanny Pauckscha przez katedrę po mury obronne.
Gorzów Wlkp. przygotował cykl spacerów tematycznych. To propozycja dla wszystkich, którzy pod okiem fachowca z PTTK chcą zapoznać się z zabytkami, historią i atrakcjami miasta – podaje dyr. Wydz. Promocji i Informacji magistratu Marta Liberkowska.
Spacery, podczas których można będzie poznać historie dawnych i dzisiejszych mieszkanek Gdańska, w tym związanych z gdańską stocznią, oferuje w sezonie letnim Instytut Kultury Miejskiej. Przewodnicy oprowadzą polskich i rosyjskojęzycznych gości po byłej stoczni oraz historycznym centrum.
Już po raz 6. przez cały listopad będzie można skorzystać z bezpłatnych lekcji, warsztatów, pokazów czy spacerów tematycznych na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Łazienkach Królewskich, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, a także na Zamku Królewskim na Wawelu.
Warsztaty fotograficzne z Filipem Springerem, spotkanie na temat powojennej mody z Karoliną Sulej i wirtualny spacer po „wyzwolonym” mieście z Jerzym S. Majewskim - to niektóre z wydarzeń towarzyszących wystawie „Na nowo. Warszawiacy 1945-55” w Domu Spotkań z Historią.
We wtorek, 19 kwietnia, o godz. 18 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (ul. Karowa 20) odbędzie się spotkanie o wybitnym polskim i hollywoodzkim reżyserze „Ryszard Bolesławski. Cud nad Wisłą”. W sobotę, 23 kwietnia DSH organizuje zaś spacer po Warszawie śladami Ryszarda Bolesławskiego.
Już po raz trzeci Centrum Dialogu im. Marka Edelmana organizuje wakacyjne spacery po Łodzi. Przez niemal wszystkie wtorki wakacji można wybrać się na Bałuty, stąd też nazwa imprezy "CHODŹ NA BAŁUTY. JEST WTOREK". Pierwsza wyprawa już 7 lipca.
W sobotę rozpoczynają się cykliczne wycieczki, których uczestnicy będą oglądać murale powstałe w ostatnich latach w Krakowie. Spotkania pod hasłem „Krakowski szlak street artu” zaplanowano co tydzień w każdą sobotę. Już teraz cieszą się dużym zainteresowaniem.
Rezydencja wilanowska wraz z otaczającym ją ogrodem należą dziś do najcenniejszych pomników polskiej kultury. Aby umożliwić bliższe zapoznanie się z pałacem, ogrodem i zbiorami artystycznymi, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza grupy gości dorosłych na zorganizowane spacery tematyczne prowadzone przez edukatorów muzealnych, podczas których, wędrując po najpiękniejszych komnatach wilanowskiej rezydencji króla Jana III, podejmiemy rozmowę o kulturze sarmackiej lub symbolice pałacowych wnętrz.