Szczątki trzech osób odnalazł IPN na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie, gdzie poszukiwano ofiar komunistycznego więzienia na Zamku. Zostaną poddane szczegółowym badaniom i próbie identyfikacji genetycznej.
W 1948 r. gmach przy ul. Strzeleckiej 8 na warszawskiej Pradze z katowni został zmieniony w budynek mieszkalny dla funkcjonariuszy bezpieki, a później żyli w nim lokatorzy rodzinnie z bezpieką związani. Paradoks tego miejsca polega na tym, że przez brak wrażliwości tych ludzi piwnice te przetrwały do dziś w takim stanie, w jakim znajdowały się pod koniec lat czterdziestych – mówi dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie.
Interdyscyplinarna monografia poświęcona dawnej siedzibie gestapo i urzędu bezpieczeństwa przy al. Anstadta będzie efektem badań archeologów, etnologów, antropologów z Uniwersytetu Łódzkiego oraz historyków z Instytutu Pamięci Narodowej, które podsumowano w środę w Łodzi.
65 lat temu, 5 grudnia 1953 r., wicedyrektor Departamentu X polskiej bezpieki Józef Światło oddał się w ręce Amerykanów. Kilka miesięcy później nagrał i wyemitował na falach Radia Wolna Europa nieco ponad setkę audycji, które w zasadniczym stopniu przyczyniły się do zakończenia najbardziej represyjnej fazy stalinizmu.
Pogrzeb żołnierki Armii Krajowej i uczestniczki Powstania Warszawskiego prof. Barbary Otwinowskiej odbędzie się 26 stycznia - poinformowała w środę rodzina zmarłej i Instytut Pamięci Narodowej. Barbara Otwinowska zmarła 15 stycznia 2018 r. w Warszawie w wieku 94 lat.
IPN będzie kontynuował prace poszukiwawcze na terenie dawnego aresztu NKWD i UB w Płocku (Mazowieckie), gdzie w trakcie badań archeologicznych w 2015 r. odnaleziono szczątki ludzkie z lat 40.-50. XX wieku. Ponowne prace planowane są w drugim kwartale tego roku.
IPN, poszukając ofiar terroru komunistycznego, zbadał przy użyciu georadaru okolice gmachu zajmowanego po wojnie przez powiatowy UBP w Bielsku – podał we wtorek Instytut. Wstępna analiza wyników wskazała, że w ziemi pojawiły się anomalie.
IPN, który przejął siedzibę dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie, podejmie na jej terenie poszukiwania szczątków ofiar zbrodni komunistycznych. To teren budynku przy ul. Strzeleckiej 8, w którego piwnicach mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego.