Wystawę „Współczesna sztuka hiszpańska XXI wieku. Kolekcja Bassatów” będzie można od wtorku oglądać w Instytucie Cervantesa w Krakowie. „Prezentowane prace ukazują to, co najlepiej definiuje istotę sztuki” – powiedziała PAP kuratorka Nuria Poch.
IX Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej ArtVilnius’18, w których uczestniczy 55 galerii, 250 artystów z 20 krajów, rozpoczęły się w czwartek w Wilnie. Polskę na targach reprezentuje m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. "Pokażemy, w jaki sposób artyści interpretują wydarzenia historyczne i społeczne XX i XXI wieku" - powiedziała PAP Monika Kozioł z MOCAK, kurator ekspozycji.
Ponad 200 obrazów, grafik, rzeźb, fotografii największych współczesnych polskich artystów, w tym także już nieżyjących, ofiarowane na aukcję "Bliźniemu swemu" będzie można od piątku oglądać na wystawie we foyer Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.
Wystawę malarstwa i grafiki polskiej artystki Małgorzaty Dmitruk otwarto w czwartek wieczorem w Narodowym Centrum Sztuki Współczesnej w Mińsku. „Podlasie było i zawsze będzie obecne w mojej twórczości” – powiedziała PAP graficzka.
Prace francuskiej artystki Laure Prouvost, laureatki jednej z najważniejszych nagród w dziedzinie sztuk plastycznych - Nagrody Turnera, pokaże Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Będzie to pierwsza indywidualna prezentacja jej twórczości w Polsce.
"Przed, po i pomiędzy" to tytuł pokazu technik konserwacji dzieł sztuki współczesnej w Galerii Zachęta w Warszawie. "Najważniejszą decyzją konserwatora jest to, czy rekonstruować, czy pozostawić ubytek" - mówi Małgorzata Bogdańska, kuratorka ekspozycji.
Spektakle Krystiana Lupy, Krzysztofa Warlikowskiego i Grzegorza Jarzyny, koncerty i wystawy - to oferta Instytutu Adama Mickiewicza dla azjatyckiej publiczności. W ramach Projektu Azja polska sztuka "przyjedzie" do 20 miast w Chinach, Indii, Korei i Japonii.
Siedem dzieł polskich i zagranicznych artystów do wspólnej kolekcji zakupiła w tym roku Galeria Arsenał i Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Kolekcja powiększyła się o prace m.in. Izy Tarasewicz, Rafała Bujnowskiego i Lady Nakonechnej.