„Katedra” Jacka Dukaja to trudny tekst, ale przemawia do młodzieży. Tekst powinien zostać na liście lektur, można go wykorzystać przy odpowiednim przygotowaniu ucznia do czytania - powiedział PAP dr Jarosław Wowak ze Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów (SNaP), nauczyciel języka polskiego.
Sporo się teraz mówi o dzieciach wysoce wrażliwych, moi bohaterowie też są „inni” dzięki swoim niezwykle czułym zmysłom. Najmłodsi mogą się z nimi identyfikować, wciąga ich przygodowa akcja. Mam poczucie, że „Supercepcją” wdrażam ich w czytanie – twierdzi w rozmowie z PAP autorka serii „Supercepcja”, pisarka Katarzyna Gacek.
O rozpoczęciu przyjmowania zgłoszeń bibliotek do kolejnej akcji „Mała książka - wielki człowiek” - poinformowano na Twitterze Instytutu Książki (IK). Tylko w ubiegłym roku w tym przedsięwzięciu uczestniczyło ponad 5 tys. 800 bibliotek - dodano.
W piątek po raz czwarty odbędzie się akcja „Jak nie czytam, jak czytam”, w której ramach uczniowie w całej Polsce w tym samym czasie będą czytać dla przyjemności. Jej celem jest stworzenie u dzieci i młodzieży pozytywnych skojarzeń związanych z książką. Organizatorem akcji jest wydawca miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, a patronem honorowym Biblioteka Narodowa.
7 czerwca w całej Polsce o godz. 10.00 dzieci i młodzież w ponad 2 tysiącach bibliotek będą wspólnie czytać książki. To czwarta akcja „Jak nie czytam, jak czytam”, której celem jest zachęcenie młodych ludzi do czytania. W zeszłym roku w akcji wzięło udział ponad 400 tys. uczniów z ponad 2 tys. bibliotek.
Pod hasłem "Biblioteka przedszkolaka" w Krakowie rusza nowy, pilotażowy projekt promocji czytelnictwa. Na początek 48 samorządowych przedszkoli otrzyma kuferek z książkami. Dzieciom będą je czytać seniorzy: babcie i dziadkowie, zaplanowano także zajęcia plastyczno-typograficzne.
W Międzynarodowym Badaniu Postępów Biegłości w Czytaniu PIRLS 2016 polscy czwartoklasiści zajęli 6. miejsce wśród uczniów z 50 krajów z całego świata. Średni wynik polskich uczniów wynosi 565 punktów i jest wyższy od średniej międzynarodowej.
Znane i lubiane wiersze dla dzieci m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Wandy Chotomskiej, wzbogacone ilustracjami polskich artystów znalazły się w publikacji "Pierwsze wiersze dla..", będącej elementem kampanii "Mała książka - wielki człowiek".
79 książek dla dzieci, wydanych w 2016 r., zostało zgłoszonych do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, którą organizuje biblioteka miejska w Oświęcimiu. "Proponujemy rodzicom i dzieciom mądre i wartościowe książki. Z nich najmłodsi mogą poznać istotne prawdy życiowe i nauczyć się rozwiązywania problemów” – powiedziała wicedyrektor instytucji Mariola Talewicz.
5 tysięcy e-booków, tysiąc książek papierowych i sto czytników ebooków otrzymało dziesięć szkół i bibliotek z Wielkopolski i Dolnego Śląska w ramach drugiej edycji programu wspierania czytelnictwa Kindloteka.