Obchody 71. rocznicy mordu sądowego na gen. Auguście Emilu Fieldorfie ps. Nil odbędą się w niedzielę w Olsztynie. Odprawiona zostanie msza, po której uczestnicy spotkają się przy obelisku upamiętniającym Armię Krajową.
24 lutego 1953 r. w więzieniu mokotowskim został zamordowany jeden z najodważniejszych żołnierzy AK, gen. August Emil Fieldorf „Nil”. „Był symbolem niepodległej Polski” – mówił PAP dr hab. Filip Musiał.
Listy, rodzinne fotografie, dokumenty, a także młynek do kawy i zeszyty ze wspomnieniami znalazły się wśród artefaktów przekazanych Muzeum Armii Krajowej w Krakowie przez rodzinę gen. Augusta Fieldorfa „Nila”.
Życiorys gen. Fieldorfa to życiorys żołnierza doskonałego, zawsze wiernego ojczyźnie – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości w 70. rocznicę śmierci zastępcy komendanta głównego AK gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”.
Z okazji przypadającej w piątek 70. rocznicy śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” na ulice Krakowa i Warszawy wyjadą autobusy z wizualizacjami przypominającymi tego żołnierza. W Krakowie jeździć będą trzy takie autobusy przez miesiąc. W Warszawie – sześć, do 5 marca.
Odznaczenia, medale, ordery należące do gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil, a także uzbrojenie struktur konspiracyjnych i oddziałów partyzanckich Armii Krajowej w tym granaty, karabiny i sztylet prezentowane są na nowej wystawie czasowej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
24 lutego 1953 r. w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie komunistyczne władze wykonały wyrok śmierci na generale Emilu Fieldorfie. Do historii przeszedł jako generał „Nil”, dowódca Kedywu Komendy Głównej AK i organizacji „Nie” walczącej z sowiecką okupacją Polski. Gen. Fieldorf był jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Rzeczypospolitej, Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego.
Dziś święta sprawa Rzeczpospolitej i jej przyszłości dotyka każdego z nas – powiedział w niedzielę abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył w niedzielę w Warszawie mszy św. w intencji żołnierzy niezłomnych oraz gen. Augusta Fieldorfa „Nila”.
Chcemy, aby wolna Polska czciła bohaterów, których komuniści brutalnie mordowali – powiedział w czwartek wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, odnosząc się do niedawnej decyzji radnych Żyrardowa o zmianie ul. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” na Jedności Robotniczej.