W Sienie powstał awatar Dantego. Wirtualna reprezentacja ojca języka włoskiego, stworzona przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji używa słownictwa swoich czasów i odpowiada na pytania dotyczące jego dzieła - „Boskiej komedii”.
Człowiek, który „zabłąkał się ciemnym lesie” i „zagubił szlak niemylnej drogi”, teraz usiłuje zrozumieć swój los i odnaleźć harmonię – mówi PAP o bohaterze „Boskiej komedii” Dantego Alighieri reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Lalka w Warszawie. Premiera – w sobotę.
Przeprowadzamy naszego bohatera tak, jak Wergiliusz przeprowadził Dantego, przez Piekło, Czyściec i Raj. W istocie nasz bohater, wędrując po zaświatach, szuka tam samego siebie - powiedział PAP dyrektor Teatru Lalka w Warszawie, reżyser „Boskiej komedii” Jarosław Kilian.
Pierwsze ilustrowane wydanie „Boskiej komedii” Dantego z 1481 r. znajduje się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Inkunabuł został we wtorek zaprezentowany dziennikarzom w ramach obchodów Roku Dantego obchodzonego w 700. rocznicę jego śmierci.
Choć o Dantem i „Boskiej komedii” słyszeli niemal wszyscy, to niewielu z nas zdaje sobie sprawę z realiów epoki, w której żył. Stąd właśnie pomysł, by w 700. rocznicę jego śmierci przybliżyć czytelnikom „Mówią wieki” świat twórcy – piszą autorzy najnowszego numeru miesięcznika.
Podróż przez najpiękniejsze strony Toskanii i Emilii-Romanii historycznym pociągiem z Florencji do Rawenny to kolejna inicjatywa władz tych włoskich regionów w roku obchodów 700-lecia śmierci Dantego.
„Pisarze polscy czytają Dantego” - to tytuł polsko-włoskiej konferencji naukowej w Rzymie w związku z przypadającą w tym roku 700. rocznicą śmierci autora „Boskiej komedii”. Sympozjum zorganizowano w piątek w Instytucie Polskim nad Tybrem.
„Pisarz, poeta ma także taką moc, że zawsze może swoich przeciwników umieścić w jakimś piekle” – powiedziała Olga Tokarczuk podczas spotkania w Rawennie, we Włoszech. Odbyło się ono w ramach festiwalu kultury dedykowanego Dantemu w związku z 700-leciem jego śmierci.
Z okazji przypadającej w tym roku 700. rocznicy śmierci Dantego Alighieri i ukończenia przez niego poematu „Boska Komedia” Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi przygotowała grę na smartfony i tablety inspirowaną największym dziełem włoskiego poety.
Obchody 700-lecia śmierci Dantego Alighieri miały być głównym wydarzeniem roku w kulturze we Włoszech. Wielkie plany pokrzyżowała pandemia. Miasta, w których urodził się i zmarł autor „Boskiej komedii”, Florencja i Rawenna, przygotowały bogaty program imprez.