Podpisanie gdańskiego porozumienia z 31 sierpnia 1980 r., zakładającego możliwość powoływanie niezależnych związków zawodowych, otwierało nowy rozdział w dziejach Polski i Europy Środkowej. Jego finałem był demontaż systemu komunistycznego i koniec podziału Europy ustalonego w Jałcie w 1945 r.
Moje wrażenia z tamtych dni, to wielka solidarność całego Wrocławia, nie tylko robotników, pracowników, związkowców. Przychodzili do nas studenci, profesorowie, artyści, poeci, literaci – wspomina Ewaryst Waligórski, jeden z ostatnich żyjących uczestników głodówki protestacyjnej kolejarzy z 1980 roku.
W sobotę uczczono 43. rocznicę wybuchu strajku w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik (Lubelskie). Robotnicy świdnickich zakładów zapoczątkowali w 1980 r. falę strajków, która objęła cały region, poprzedzając protesty na Wybrzeżu.
W Dąbrowie Górniczej uczczono w niedzielę 42. rocznicę podpisania Porozumienia Katowickiego – ostatniego z Porozumień Sierpniowych z 1980 r., które umożliwiło tworzenie struktur NSZZ „Solidarność” na terenie całego kraju.
Z udziałem premiera Mateusz Morawieckiego w Jastrzębiu-Zdroju uczczono w sobotę 42. rocznicę Porozumienia Jastrzębskiego – trzeciego z porozumień społecznych podpisanych latem 1980 r. między władzami PRL a strajkującymi robotnikami.
Porozumienie Jastrzębskie jest wezwaniem do poszanowania wolności, szacunku i godności człowieka; do przestrzegania jego praw w duchu miłości – mówił w sobotę katowicki biskup Grzegorz Olszowski. Msza pod jego przewodnictwem rozpoczęła obchody 42. rocznicy podpisania porozumienia.
Lubelski Lipiec ’80 roku był przełomem, który odmienił życie uczestników tamtych protestów oraz skierował na nowe tory dzieje Polski, Europy i świata – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników niedzielnych obchodów 42. rocznicy strajku lubelskich kolejarzy w 1980 r.
Zatrzymanie lubelskiego węzła kolejowego dało niezwykle silny impuls wystąpieniom strajkowym w regionie, które wkrótce rozlały się na cały kraj – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników niedzielnych obchodów 41. rocznicy strajków kolejowych w Lublinie.
41. rocznicę wybuchu strajku w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik (Lubelskie) uczczono w niedzielę. Robotnicy świdnickich zakładów 8 lipca 1980 r. zapoczątkowali protest, który objął cały region, poprzedzając strajki na Wybrzeżu.