Obraz „Cud św. Tryfona” jednego z najsłynniejszych renesansowych twórców, czyli malarza Vittora Carpaccia, od 12 października oglądać można w krakowskiej Galerii Zderzak. Dzieło przedstawia nie tylko konkretne wydarzenie, lecz stanowi też wyjątkowy portret zbiorowy.
Sześć obrazów przedstawiających życie św. Katarzyny Aleksandryjskiej i inne dzieła wykonane dla Krakowa przez mistrza renesansu Hansa von Kulmbacha będzie można od czwartku oglądać w Krakowie na wystawie w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – oddziale Muzeum Narodowego
Na aukcję trafi w listopadzie jedyny obraz Leonarda da Vinci znajdujący się w rękach prywatnych, "Zbawiciel świata" - powiadomiły w środę rosyjskie media. Cenne płótno przedstawiające Chrystusa należało dotąd do rosyjskiego miliardera Dmitrija Rybołowlewa.
W Taorminie na Sycylii, gdzie w piątek i sobotę odbędzie się szczyt przywódców G7, wystawiony został obraz, uważany za autoportret Leonarda da Vinci. Dzieło prezentowane jest w sali wystawowej w dawnym kościele karmelitów i pozostanie tam do 4 czerwca.
Od soboty w Duesseldorfie czynna jest wystawa prezentująca 200 dzieł mistrza niemieckiego renesansu Lucasa Cranacha Starszego (1472-1553). Obejmuje ona wiele niepokazywanych dotąd obrazów oraz odzyskaną przez Polskę wrocławską "Madonnę pod jodłami" z 1510 r.
Obrazy Rafaela, Tycjana, Lotta, Moretta znalazły się na nowej wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie. "Malarstwo północnej Italii jest jednym z najbardziej oryginalnych i intrygujących zjawisk artystycznych w sztuce europejskiej” - mówi kuratorka Joanna Kilian.