7 listopada 1994 r. zmarł fotografik Jarosław Tarań. "Jest kojarzony z Warszawą, przez ponad 30 lat wykonał tam tysiące zdjęć. Banalne sytuacje potrafił utrwalić w intrygujący sposób, z ironią, odrobiną poetyki - powiedziała PAP archiwistka Joanna Kling z Fundacji Ośrodka KARTA.
Każda fotografia to historia ukryta również na drugim lub trzecim planie, a niekiedy poza kadrem. Jak wiele można zobaczyć na jednym zdjęciu prezentuje nowy cykl „Historia jednej fotografii z Bazy Zdjęć PAP”, który będzie się ukazywać w czwartki na stronie PAP.pl i w mediach społecznościowych.
Chcemy dla następnych pokoleń utrwalić, jak wyglądała Warszawa w poszczególnych dekadach. Ludzie przesyłają nam do Społecznego Archiwum Warszawy fantastyczne, niepublikowane wcześniej zdjęcia z rodzinnych zbiorów - powiedziała PAP autorka projektu "Tu było tu stało" Patrycja Jastrzębska.
O blisko 120 oryginalnych negatywów z okresu II wojny światowej wzbogaciły się zbiory oświęcimskiego Muzeum Żydowskiego. Na kilkunastu ujęciach widać Oświęcim, a także jego mieszkańców, w tym Żydów – informuje w piątek PAP placówka.
Ponad 170 zdjęć przedstawiających portrety mieszkańców Małopolski, ich codzienne życie, zwyczaje, domy i otoczenie zaprezentowano na wystawie „Czas naświetlania/czas wywoływania” w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Ekspozycja od soboty będzie dostępna dla zwiedzających.
Do Muzeum Katyńskiego trafiają dotychczas niepublikowane fotografie dołów śmierci – powiedział w czwartek wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. W zbiorach Muzeum Katyńskiego w Warszawie znalazło się siedemnaście oryginalnych odbitek fotografii wykonanych w Katyniu w 1943 r.
Fotografie przedstawiające osoby deportowane na Sybir, o których niewiele wiadomo, publikuje w internecie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Dzięki pomocy czytelników udało się „odszyfrować” jedno z nich. Historycy podkreślają, że to bardzo ważne, bo w ten sposób udaje się dopisać historię.
Oględziny bloków kamiennych odnalezionych przy szpitalu wojskowym w Lublinie nie potwierdziły, że budulec pochodzi z przedwojennego Pomnika Nieznanego Żołnierza z pl. Litewskiego. Konserwator zabytków zaapelował do mieszkańców o przekazywanie zdjęć i informacji o jego losach z lat 1940-1960, które dla historyków pozostają nieznane.
122 zdjęcia ukazujące rozwój Oświęcimia i zmiany, jak dokonały się w mieście na przestrzeni ostatnich 140 lat, znalazły się w albumie wydanym przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Fotografie pochodzą ze zbiorów miejscowego kolekcjonera Tadusza Firczyka.