W ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci” Konsul Honorowy RP w Rosario (Argentyna), Bartłomiej Stanisław Moszoro, przekazał do Archiwum IPN rodzinne pamiątki. „To dla nas wielki zaszczyt, że te cenne materiały będziemy mogli udostępniać wszystkim” – powiedział zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma.
Osobisty szkicownik, podróżna paletka malarska, jak i biżuteria, torebka wieczorowa – m.in. te pamiątki rodzinne Tamary Łempickiej będzie można zobaczyć od 18 marca w Muzeum Narodowym w Lublinie na wystawie „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”.
Bardzo osobistą pamiątkę przekazała do zbiorów Muzeum Auschwitz Maria Podstawna z domu Romik, urodzona latem 1943 r. w obozie. To dziecięca sukienka, którą jej matka Stefania uszyła po zwolnieniu z niego w 1944 r.
Archiwum Państwowe w Szczecinie apeluje do mieszkańców o przekazanie osobistych dokumentów, fotografii i pamiątek rodzinnych. Archiwalia prywatne są świadectwem historii Polski, które budują naszą tożsamość – przekonywał we wtorek dyrektor szczecińskiego archiwum dr hab. Krzysztof Kowalczyk.
Rower, którym ojciec darczyńcy dojeżdżał na tajne komplety, dwie lalki wyniesione ze zbombardowanej kamienicy i przedwojenna legitymacja BGK przebita pociskiem są wśród darów przekazanych Muzeum Powstania Warszawskiego, które będzie można zobaczyć na wystawie.
100-letni samowar czy zdjęcia ze zsyłki na Kołymę i aparat, którym je wykonano – to niektóre eksponaty wystawy w Muzeum Miejskim w Tychach (Śląskie), opowiadającej historię miasta przez losy mieszkańców. Wernisaż ekspozycji pt. „Z zakamarków szuflad, z zakamarków pamięci” - w piątek.