Premiera widowiska „Hołos”, pierwszej na świecie opery w języku łemkowskim, odbędzie się w niedzielę w Narodowym Forum Muzyki. Kompozytorka opery Daria Kuziak połączyła łemkowską muzykę ludową, współczesne kompozycje oraz elementy muzyki elektronicznej.
Fotografie przedstawiające nieistniejące już wrocławskie wnętrza z przełomu lat 50. i 60. XX w., zdjęcia mebli z tamtego okresu oraz przykłady malarstwa i ceramiki będzie można od czwartku zobaczyć na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Odświętne, tradycyjne stroje regionalne, przywiezione na Dolny Śląsk przez ludność przesiedloną tu po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich, ale też reemigrantów z Bukowiny Rumuńskiej i Bośni, można od soboty (16 listopada) oglądać w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.
"To wspaniała okazja do przypomnienia sobie patriotycznego ducha" - mówiła podczas obchodów Święta Niepodległości wojewoda łódzki Dorota Ryl. Koncerty, parady i pikniki patriotyczne zorganizowano 11 listopada w wielu miejscowościach całej Polski.
Ponad 200 zabytków – przede wszystkim mebli i przedmiotów rzemiosła artystycznego, ale również malarstwa – można od wtorku zobaczyć na wystawie „Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Aktywiści wydobyli i uporządkowali ponad 50 steli na cmentarzu parafii św. Trójcy na wrocławskich Krzykach. W latach 70. zostały one zepchnięte przez ciężki sprzęt i zasypane ziemią. Zostały złożone na tyłach cmentarza, na wiosnę ruszą prace nad renowacją i ekspozycją w formie lapidarium.
24 października mija 80 lat od pierwszego transportu więźniów do niemieckiego obozu pracy Breslau-Lissa. Obecnie mieści się tam jednostka wojskowa. O trudnej historii pamiętają m.in. żołnierze, którzy uczestniczyli w rocznicowych uroczystościach.
Bajki robotów to temat przewodni tegorocznej edycji Kinomuralu – festiwalu prezentującego prace wideo wyświetlane na fasadach wrocławskich kamienic. Pokaz instalacji audiowizualnych, które przygotowali artyści z Polski i zagranicy, odbywał się w sobotę i niedzielę.
Austriacka pisarka Monika Helfer, autorka powieści „Hałastra”, otrzymała tegoroczną Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Laureatami Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zostali: Marzanna Bogumiła Kielar za całokształt twórczości, Dominik Bielicki za książkę roku i Opal Ćwikła w kategorii debiut roku.
Bajki robotów to temat przewodni tegorocznej edycji Kinomuralu – festiwalu prezentującego prace wideo wyświetlane na fasadach wrocławskich kamienic. Pokaz instalacji audiowizualnych, które przygotowali artyści z Polski i zagranicy, rozpocznie się w sobotę wieczorem.