Kiedy myślimy o kulturze i sztuce miasteczek żydowskich, to uświadamiamy sobie, że razem ze sztetlami straciliśmy lokalnych rzemieślników. Postanowiliśmy, że w trakcie festiwalu TISZ przypomnimy o rzemiośle - powiedziała PAP Magdalena Maślak, inicjatorka i kuratorka TISZ Festiwalu w Muzeum POLIN.
Krynicka kwaśnica z baraniną, klepaki z powidłem śliwkowym, flaczki po rzeszowsku i bigos kresowy prosto z wielkiego kotła – m.in. takie danie będzie można zjeść w niedzielę na Rynku w Rzeszowie podczas festiwalu kulinarnego Karpaty na Widelcu. W programie jest też gotowanie z Robertem Makłowiczem, ambasadorem festiwalu.
Gatunek kawy arabskiej (Coffea arabica) pojawił się ok. 600 tys. lat temu – stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo, o czym informuje w poniedziałek Associated Press. Biolodzy, wykorzystując geny krzewów kawowych z całego świata, stworzyli drzewo genealogiczne najpopularniejszego gatunku kawy na świecie
Bez "murzina”, czyli drożdżowego wypieku przypominającego chleb, z kiełbasą oraz boczkiem lub szynką wewnątrz, nie można sobie wyobrazić wielkanocnego stołu na Śląsku Cieszyńskim - uważa dyrektor Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie Ewa Gołębiowska.
40 kg cukru rocznie zjada współczesny Polak, choć nasi przodkowie nie jedli go wcale. Jest niezbędnym paliwem dla mózgu, a jednocześnie bywa śmiertelnie groźny – o tych paradoksach piszą autorzy wydanej właśnie książki poświęconej uwielbianemu i krytykowanemu cukrowi.
Kuchnia wbrew pozorom nie jest sprawą narodową. „Kuchnia narodowa” to coś, co mamy w głowach, idea, którą przykładamy do jedzenia. Większe różnice kulinarne występowały pomiędzy regionami niż między sąsiadującymi ze sobą krajami - mówi znawca dawnej sztuki kulinarnej prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Choć o tym, co jedzono na naszych ziemiach w czasach chrztu Mieszka wiadomo niewiele, można przyjąć, że dla ludów tej części Europy przyjęcie chrześcijaństwa skutkowało „szokiem gastronomicznym” – uważa historyk kulinariów z UMK w Toruniu Jarosław Dumanowski.
Potrawy ze składników znanych w czasach chrztu Polski przygotują kucharze podczas trwającego od piątku w Poznaniu X Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku. W ramach projektu „Stół Mieszka i Dobrawy” zaplanowano warsztaty dla dzieci oraz „chrzcielną kolację”.