W piątek przed południem we fromborskiej katedrze odbędą się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia gotyckiego ołtarza, który w czasach Kopernika był głównym ołtarzem w katedrze. Prace renowacyjne i konserwacja zabytku trwały od pięciu lat.
Zakończyły się prace konserwatorskie i remontowe prowadzone na terenie XIV-wiecznego zespołu katedralnego – Pomnika Historii we Fromborku (woj. warmińsko-mazurskie). Całkowity koszt przedsięwzięcia to ok. 22 mln zł.
Szczątki duchownych w tym biskupa Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka w kaplicy Zbawiciela archikatedry we Fromborku (Warmińsko-Mazurskie) są dobrze zachowane. Spośród 6 trumien w krypcie, 2 zostały naruszone, ale nie wiadomo kiedy - ocenili wstępnie naukowcy.
Naukowcy otworzą kryptę biskupa Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka w kaplicy Zbawiciela archikatedry we Fromborku. Zbadają sposób pochówku, sprawdzą, czy krypta była wcześniej otwierana, i czy nie została sprofanowana w 1945 roku.
Kapsuła czasu zawierająca historyczne dokumenty i monety, ale także uzupełniona o nowe informacje z czasów współczesnych, powróciła na wieżę katedry we Fromborku. Metalową tubę odnaleziono w sierpniu, gdy wieże świątyni były remontowane.
Kapsułę czasu z historycznymi dokumentami i monetami odnaleziono na wieżyczce głównej znajdującej się na dachu katedry we Fromborku. Dokumenty zostaną poddane konserwacji i uzupełnione o informacje z czasów współczesnych, po czym wrócą na wieżyczkę.
Fromborska katedra, w której pochowany jest kanonik warmiński, astronom Mikołaj Kopernik nazywana jest Matką Kościołów w Archidiecezji Warmińskiej. Frombork, oddalony od Krakowa o około 600 kilometrów, odwiedzą uczestnicy Światowych Dni Młodzieży.