Prawie 60 czarno-białych i barwnych zdjęć obrazujących życie w Norymberdze w latach 1945-1960 będzie można oglądać od soboty w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Niemieckie miasto podczas wojny w wyniku nalotu wojsk alianckich zostało poważnie zniszczone.
Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl jako początkujący polityk wspierał finansowo organizację pomagającą zbrodniarzom nazistowskim przebywającym w więzieniach - poinformował niemiecki tygodnik "Der Spiegel", powołując się na nowo odkryte dokumenty.
Jeżeli Niemcy chcą mówić "nie" i chcą twardo mówić, że nie będą płacić reparacji, to my tę sprawę umiędzynarodowimy - zapowiedział wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS). Zdaniem polityków opozycji kwestia reparacji jest przez rząd wykorzystywana instrumentalnie.
Bundestag anulował w czwartek wyroki na homoseksualistów wydawane przez niemieckie sądy od końca drugiej wojny światowej do połowy lat 90. Parlament przyznał poszkodowanym finansowe odszkodowania.
Niemiecka minister stanu do spraw kultury Monika Gruetters przeznaczy cztery miliony euro na sfinansowanie projektu badawczego dotyczącego obecności byłych nazistów w urzędzie kanclerskim po 1945 roku - podał w najnowszym wydaniu tygodnik "Der Spiegel".
Społeczeństwo niemieckie odrzucało denazyfikację jako działalność stygmatyzującą. Uważano, że skoro ukarano największych zbrodniarzy, można spokojnie zająć się swoim życiem - mówi PAP prof. Anna Wolff-Powęska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 70 lat temu Trybunał w Norymberdze wydał wyroki na dygnitarzy III Rzeszy.