Część Młodego Miasta w śródmieściu Gdańska - Stocznia Cesarska - otwiera się na mieszkańców i turystów. Zamknięte do niedawna tereny, są już dostępne dla spacerowiczów i wodniaków. Z nowo powstałej Przystani Cesarskiej wypływają galary gdańskie i kajaki.
Generalny Konserwator Zabytków chce, aby tereny Stoczni Gdańskiej zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Złożenie wniosku w tej sprawie będzie poprzedzone konsultacjami i dyskusją ze wszystkimi interesariuszami działającymi na tym obszarze.
Do Twierdzy Wisłoujście trafiły cztery elementy kadłubów, U-Bootów, które Niemcy budowali w Gdańsku w czasie II wojny światowej. W 2015 r. segmenty odnaleziono na terenie gdańskiej stoczni: służyły jako schron. Muzealnicy postanowili je wyremontować i wyeksponować.
NIK pozytywnie oceniła działania naprawcze, jakie w ciągu ostatnich dwóch lat podjął pomorski konserwator zabytków. W 2015 r. Izba wskazała szereg nieprawidłowości w działaniach konserwatora, w tym niewłaściwą ochronę obiektów na terenie dawnej stoczni gdańskiej.
Pomorski konserwator zabytków wpisał do rejestru zabytków 26 budynków i innych obiektów przemysłowych z terenu dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. To największy w historii pomorskiej służby konserwatorskiej zespół obiektów wpisany do rejestru.