Dawne zielniki zawierają informacje o ewolucji, ekologii, zmianach klimatycznych i migracjach gatunków – powiedziała w rozmowie z PAP konserwatorka dzieł sztuki dr Magdalena Grenda-Kurmanow z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Do 27 listopada kaliszanie mogą obejrzeć ekspozycję „Herbarium Łukasza Surowca” w Ośrodku Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień. „Tę wystawę powinno się obejrzeć” – mówi w niedzielę PAP dyrektor instytucji Piotr Bigora.
Przy olsztyńskim starostwie powiatowym założono skwer, na którym można podziwiać rośliny, których nazwy łacińskie nawiązują do Mikołaja Kopernika. Na skwerze rosną m.in. powojnik, róża, tulipan i konwalie, z którymi astronom został uwieczniony na obrazach. Na skwerze stanęła też sztuczna palma.
Do końca roku w Galerii Arsenał w Białymstoku można wymieniać się roślinami, a także dziełami sztuki związanymi z naturą. Wystarczy przynieść sadzonkę lub dzieło i – w zamian – wybrać sobie inne.
Na Podkarpaciu wokół budynków publicznych lub prywatnych posesji rośnie przeszło 20 tys. krzewów kłokoczki południowej. „A jeszcze dziesięć lat temu można ją było oglądać tylko w rezerwatach” – mówił rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
Fioletowe kwiaty lawendy i aromatyczny zapach tej rośliny królują w ten weekend na festiwalu lawendy w malowniczym miasteczku Tihany nad Balatonem. Będą koncerty, zajęcia dla dzieci i spacery po lawendowych polach.
Pozostałości najstarszych znanych roślin, które opanowały ląd, znaleziono w południowej części Gór Świętokrzyskich. Znalezisko ma ok. 440-450 mln lat i stanowi paleontologiczny dowód, że rośliny lądowe ewoluowały z form przypominających mszaki.
Ponad 300 roślin leczniczych - ich opisy, zastosowanie, receptury oraz zdjęcia - znalazły się w albumie wydanym przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu (Podlaskie). Wszystkie rośliny uprawiane są w ogrodzie muzeum.
Wycinka w obrębie historycznej zieleni zabytkowej np. parków, ogrodów będzie możliwa po uzyskaniu pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków - poinformowało MKiDN. Decyzja ministerstwa dot. grudniowej noweli ustawy o ochronie przyrody i ustawy o lasach.
Jemioła nad progiem domu, siano pod obrusem, przystrojony świerk, sosna czy jodła, a na wigilijnym stole potrawy, w których króluje kapusta, grzyby, groch, mak, suszone owoce i orzechy – to właśnie rośliny nadają świętom Bożego Narodzenia wyjątkowego charakteru – mówi Katarzyna Łąkowska z Ogrodu Botanicznego w Łodzi.