156 lat temu, 22 stycznia 1863 r., Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się Powstanie Styczniowe, największy w XIX w. polski zryw narodowy. Pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.
W Instytucie Historycznym UW trwa dwudniowa interdyscyplinarna konferencja naukowa poświęcona „wiekowi węgla i pary” zorganizowana przez Studencki Klub Międzyepokowych Badań Historycznych Instytutu Historycznego UW. Portal Dzieje.pl jest patronem medialnym konferencji.
5 sierpnia 1864 r. na stokach warszawskiej Cytadeli Rosjanie stracili dyktatora powstania styczniowego Romualda Traugutta i czterech jego współpracowników. Traugutt, gorący patriota, był wzorem walki o niepodległość dla wielu pokoleń Polaków, m.in. dla Józefa Piłsudskiego.
W szczecińskim lapidarium przy ul. Ostrowskiej wandale uszkodzili w ostatnich dniach ponad 100 niemieckich płyt nagrobnych z XIX wieku. Jak poinformował w poniedziałek rzecznik Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie, dotąd nie ustalono sprawców zniszczenia.
Fotografie i dokumenty ukazujące życie Polaków w Mandżurii od końca XIX w. do połowy XX w. będzie można od najbliższego czwartku oglądać na wystawie w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Polacy budowali tam wtedy kolej, a ich liczna grupa zamieszkiwała Harbin.
185 lat temu, 23 grudnia 1831 roku, w Justianowie na Litwie zmarła Emilia Plater - szlachcianka walcząca w powstaniu listopadowym, bohaterka poematu "Śmierć pułkownika" Mickiewicza. Walczyła w męskim przebraniu, stając się dla kolejnych pokoleń symbolem waleczności i niezłomnej postawy.
Muzeum Mazowieckie w Płocku kompletuje informacje, dotyczące życia i działalności zapomnianego gen. Piotra Bontemps (1777-1840), żołnierza armii napoleońskiej i powstania listopadowego, którego pierwotne miejsce pochówku oraz jego małżonki odnaleziono w 2013 r.
W Muzeum Mazowieckim w Płocku otwarto we wtorek wystawę poświęconą gen. Piotrowi Bontemps (1777-1840), żołnierzowi armii napoleońskiej i uczestnikowi Powstania Listopadowego, którego szczątki, a także jego małżonki, odnaleziono w tym mieście w 2013 r.
We wtorek, 12 kwietnia, o godz. 17 w Muzeum Mazowieckim w Płocku (ul. Tumska 8) odbędzie się otwarcie wystawy czasowej „Zapomniany generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps (1777-1840)”, przybliżającej postać tego żołnierza w służbie francuskiej, polskiej i rosyjskiej, na tle burzliwych wydarzeń przełomu XVIII i XIX w..
Około 120 osób weźmie udział w sobotę w 30-kilometrowym marszu ze Słupczy k. Dwikóz do Sandomierza (Świętokrzyskie). Marsz Szlakiem Puławiaków upamiętnia powstańców styczniowych 1863 roku, którzy przemierzyli te trasę w tragicznym szlaku bojowym.