Wielka Sobota we wspólnocie Kościoła jest dniem wyciszenia, zadumy i refleksji nie tylko ze względu na złożenia ciała Chrystusa w grobie Pańskim, przy którym ludzie adorują najświętszy sakrament , ale także ze względu na apostołów, dla których ten dzień był trudną próbą wiary - powiedział PAP biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski.
W Bari w Apulii na południu Włoch z udziałem tysięcy osób trwają obchody z okazji przypadającej w środę uroczystości świętego Mikołaja, patrona miasta, biskupa Miry. Bazylika, gdzie jest grób tego świętego katolickiego i prawosławnego, otwarta była całą noc.
Podniesienie poziomu muzyki wykonywanej w kościele tak, by przyczyniała się do umocnienia wiary uczestników liturgii i uświetniała religijne obrzędy - to główny cel "Instrukcji Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej", którą biskupi przyjęli podczas ostatniego 377. zebrania plenarnego w Lublinie.
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w Wielką Sobotę święcił pokarmy przed Bazyliką Mariacką w Krakowie. "Niech radość i pokój Chrystusowego zmartwychwstania udzieli się nam, przeżywajmy te święta w tym duchu” - życzył licznie zgromadzonym krakowianom i turystom.
15 kwietnia prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą uroczystość Wielkiej Soboty. Święcone są pokarmy na wielkanocne śniadania. Już rano odprawiane były liturgie; przez cały dzień wierni odwiedzają Groby Pańskie.
Wielka Sobota to przede wszystkim czas oczekiwania i modlitewnej ciszy po wielkopiątkowym pogrzebie Chrystusa. Chrześcijanie w tym dniu oczekują zmartwychwstania Chrystusa - podkreślił proboszcz warszawskiej archikatedry św. Jana ks. Bogdan Bartołd.
"W tym roku radość z Wielkanocy jest jeszcze większa, bo cały chrześcijański świat świętuje razem” – powiedział PAP zwierzchnik białoruskich katolików arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz. Prawosławni i protestanci również obchodzą Wielkanoc 16 kwietnia.
Luteranie obchodzą Wielki Tydzień, zwieńczenie czterdziestodniowego czasu pasyjnego. To wyjątkowy okres w Kościele, którego centralnym świętem będzie Wielki Piątek – poinformowała rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.