W Gdańsku w środę wieczorem odbyło się zorganizowane przez IPN spotkanie z dr. hab. Sławomirem Cenckiewiczem, autorem wydanej w 2010 r. książki "Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929–2010)" nt. dorobku działaczki opozycji antykomunistycznej.
Gen. bryg. Tadeusz Bieńkowicz „Rączy” – Żołnierz Niepokonany – to tytuł wystawy otwartej w czwartek w Gdańsku. Ekspozycja przygotowana przez gdański oddział IPN i Stowarzyszenie im. gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego ukazuje sylwetkę byłego żołnierza Armii Krajowej.
Wystawę IPN o Ryszardzie Kuklińskim otwarto w niedzielę w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Ekspozycję zorganizowano z okazji 18. rocznicy śmierci oficera Ludowego Wojska Polskiego, który w latach 70. XX wieku nawiązał współpracę z wywiadem amerykańskim.
Historia stanowi o naszej tożsamości. Nasza narracja historyczna musi się przebić do świata. Niczego nam nie brakuje, aby cel ten osiągnąć – mówi PAP dr Paweł Warot, nowy dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.
Pion Śledczy Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku zakończył oględziny przypuszczalnych miejsc masowych mordów z czasów II wojny światowej na terenie tzw. Doliny Śmierci na północnych obrzeżach Chojnic (Pomorskie).
Plenerową wystawą gdański oddział IPN upamiętnił 80. rocznicę śmierci Mariusza Zaruskiego, który zmarł 8 kwietnia w 1941 roku w więzieniu NKWD w Chersoniu. Generał był pionierem polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego młodzieży, twórcą Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.