Starodawne pieśni wielkopostne o śmierci, męczeństwie świętych i zwycięstwie pod Wiedniem, zaśpiewane do tanecznej muzyki doby renesansu utrwalonej w nabożnych śpiewach ludu dawnej Rzeczypospolitej, zabrzmią w sobotę wieczorem podczas koncertu w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.
Od czwartku w zabytkowym kościele w małopolskiej Orawce jedynie przez dziesięć dni będzie można podziwiać unikatowe w skali światowej opony wielkopostne. W tym roku zostaną wystawione wszystkie cztery malowane kurtyny przysłaniające ołtarze w okresie wielkiego postu. Najstarsza z nich pochodzi z XVII wieku.
Zwracają uwagę na ludzi cierpiących w konfliktach zbrojnych na całym świecie, ukazują Chrystusa na tle ruchliwej, pełnej reklam ulicy czy metaforycznie przedstawiają łaskę Bożą - tak wyglądają Groby Pańskie w warszawskim kościołach. W Wielką Sobotę czuwają przy nich wierni.
Zgodnie z polską tradycją Groby Pańskie w kościołach buduje się na Wielki Piątek, w którym to dniu po liturgii wielkopiątkowej, ciało Chrystusa (w postaci opłatka umieszczonego w monstrancji) zostaje przeniesione do symbolicznego grobu.
1 marca o godz. 20 w Środę Popielcową w Świątyni Opatrzności Bożej mszy św. inaugurującej warszawski cykl nabożeństw stacyjnych będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz - poinformował PAP rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński.