Legendarna pierwsza studentka, artystki, emancypantki, służące i robotnice będą bohaterkami nowej wystawy w Kamienicy Hipolitów pt. „Siłaczki”. Prezentując dzieje krakowianek od średniowiecza po współczesność, Muzeum Krakowa opowie, w jaki sposób mimo narzucanych ograniczeń kobiety pokazywały swoją sprawczość.
W pierwszy weekend sierpnia Centrum Szyfrów Enigma udostępni publiczności nową wystawę czasową. Ekspozycja to kolejna odsłona projektu edukacyjno-kulturalnego „Szyfrodziewczyny”. Jego celem jest przypomnienie o obecności kobiet i ich roli w historii nauk ścisłych i rozwoju technologii cyfrowych.
Premierę pierwszego w Polsce - według autorek - podręcznika historii kobiet przeznaczonego dla nauczycieli zaplanowano na piątkowe przedpołudnie w Poznaniu. Publikacja pt. "Herstoria stosowana" ma pomóc we włączaniu omawiania kobiecych dokonań do prowadzonych zajęć.
Wanda Pełczyńska – jak podkreślił Piotr Biliński – to jedna z najciekawszych postaci kobiecych w polskim życiu politycznym i intelektualnym pierwszej połowy XX wieku. „Jej życiorys świadczy niezbicie o znaczącej roli kobiet w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości oraz walce o utrzymanie niezawisłości bytu narodowego” – czytamy.
Wystawę „Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność” można od piątku oglądać w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Ekspozycja poświęcona jest roli kobiet w największym zrywie narodowym XIX wieku – Powstaniu Styczniowym, którego 160. rocznica przypada w 2023 r.
14 grudnia 1942 r. minister obrony rządu RP na uchodźstwie, gen. dyw. Marian Kukiel wydał rozporządzenie o zaciągu kobiet do służby w lotnictwie. Pomocnicza Lotnicza Służba Kobiet była częścią brytyjskiej służby Women’s Auxiliary Air Force (WAAF).
W kolejnym podcaście z serii „1000 lat. Prześwietlenie” spotkamy się z wybitnymi kobietami polskiego średniowiecza. Ich rola jest niedoceniana. A przecież Dobrawa przyniosła Polsce chrześcijaństwo, Rycheza uratowała dynastię Piastowską, Gertruda była pierwszy polskim pisarzem. A było ich znacznie więcej - dzielnych, mądrych, władczych, a czasem okrutnych i bezwzględnych.
W Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w czwartek otwarta zostanie wystawa „Aktywna kultura pamięci – kobiece doświadczenie obozów koncentracyjnych” zrealizowaną we współpracy z Uniwersytetem Białostockim (UwB) oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).
Dwadzieścia kobiet z różnych dziedzin świata nauki - postaci powszechnie znane, ale także mniej znane - prezentuje wystawa „Pionierki. Kobiety w edukacji i nauce”, którą można oglądać przed Pałacem Branickich w Białymstoku, gdzie mieści się Uniwersytet Medyczny.