Polsce i polskim dziennikarzom potrzebne jest nowe Prawo prasowe - powiedział w sobotę w Bądkowie (Kujawsko-Pomorskie) wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Jego zdaniem w Polsce występuje problem własnościowy w mediach - szczególnie w prasie drukowanej.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy Prawo prasowe doprecyzowującą postępowanie ws. autoryzacji. Brak autoryzacji nie będzie - jak do tej pory - przestępstwem, lecz wykroczeniem, zagrożonym karą grzywny.
W czwartek Senat przyjął nowelizację ustawy Prawo prasowe, która doprecyzowuje postępowanie dotyczące autoryzacji. Senatorowie przyjęli jedną poprawkę zakładającą, że grzywną karane byłoby opublikowanie "dosłownie cytowanej wypowiedzi" bez umożliwienia jej autoryzacji.
Mam marzenie, aby wszystkie polskie telewizje miały taki standard, jak BBC - mówił w czwartek w Senacie wiceminister kultury Paweł Lewandowski. W jego ocenie w Polsce doszło do polaryzacji przekazu telewizyjnego i prawie wszystkie stacje telewizyjne mieszają opinie z faktami.
Senacka komisja kultury i środków przekazu pozytywnie zaopiniowała we wtorek nowelizację ustawy Prawo prasowe. Senatorowie przyjęli jedną poprawkę, zakładającą, że grzywną karane byłoby opublikowanie "dosłownie cytowanej wypowiedzi" bez umożliwienia jej autoryzacji.
Prawo prasowe powinno być zmienione "od początku do końca" - uważa posłanka PiS, członek Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka. Według niej, nadszedł czas, by pochylić się też m.in. nad odpowiedzialnością prawną dziennikarzy.
Wszystkie kluby parlamentarne poparły w środowej debacie w Sejmie projekt nowelizacji ustawy Prawo prasowe, który dotyczy m.in. autoryzacji. PO zaproponowała poprawki, mające na celu zapewnienie dziennikarzowi prawa do odmowy wykonania polecenia służbowego w określonej sytuacji.
Sejmowa komisja kultury i środków przekazu jednogłośnie opowiedziała się we wtorek za projektem nowelizacji prawa prasowego, obejmującym m.in. liberalizację przepisów o autoryzacji, która uniemożliwić ma blokowanie publikacji dziennikarskich.
Wprowadzenie fakultatywnej autoryzacji z limitem czasu dla rozmówcy na jej dokonanie oraz usunięcie z obecnie obowiązujących regulacji zapisów odwołujących się do czasów PRL - to główne założenia projektu nowelizacji Prawa prasowego, którym we wtorek zajmie się rząd.
Chcemy wprowadzić fakultatywną autoryzację z limitem czasu dla rozmówcy na jej przeprowadzenie, tak by skończyć z sytuacjami, że ktoś blokuje dziennikarzom publikacje materiałów - mówił w rozmowie z PAP wiceminister kultury Paweł Lewandowski.