W sobotę rozpoczynają się Dni Wydawnictwa IPN. Do 26 sierpnia w Warszawie i ośmiu innych miastach na czytelników będą czekać książki i inne publikacje IPN w promocyjnych cenach oraz wydarzenia edukacyjne. „To pierwsza taka akcja w historii IPN” – mówi prezes IPN dr Karol Nawrocki.
IPN opublikuje 50 biogramów funkcjonariuszy, którzy w latach 1944–56, czyli podczas największych represji komunistycznych w Polsce, pełnili funkcje kierownicze w Urzędzie Bezpieczeństwa. „Leksykon bezpieki. Kadra kierownicza aparatu bezpieczeństwa 1944–1956” ukaże się w przyszłym tygodniu.
Pierwszy z planowanych 27 tomów "Pro memoria" Stefana Wyszyńskiego, czyli jego codzienne zapiski z lat prymasowskiej posługi, zaprezentowano we wtorek w Warszawie. To wyjątkowe źródło o najnowszej historii Polski - zgodzili się m.in. prymas Polski i prezes IPN.
Rękopis "Pro memoria" Stefana Wyszyńskiego wymaga troskliwej opieki archiwistycznej - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak podczas wtorkowej prezentacji pierwszego tomu codziennych zapisków Prymasa Tysiąclecia. To bardzo ważny przedmiot badań - dodał.
Trzy samochody pełne książek i albumów ruszają w piątek o 11.00 z Warszawy do Wilna. Wszystkie polskie szkoły na Litwie i m.in. polskie biblioteki dostaną wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej.