Chcemy by więcej dzieci polonijnych uczyło się w języku polskim, chcemy im to ułatwić - powiedziała w sobotę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Dodała, że MEN chce z myślą o Polonii, ale także o osobach, które nie są Polakami, opracować strategię nauczania polskiego i nauczania w języku polskim.
Zaproponowane w podstawie programowej z języka polskiego zmiany nie idą w dobrym kierunku. Właściwie od 2017 r. podstawa programowa jest przygotowywaniem studenta polonistyki - powiedział PAP filolog prof. Krzysztof Biedrzycki. Należy m.in. uczyć interpretacji tekstów; tego zabrakło - ocenił.
Do szkół berlińskich uczęszcza wiele polskojęzycznych dzieci. Magdalena Dziemidok, nauczycielka języka polskiego, ocenia w rozmowie z PAP, że jej praca "to spore wyzwanie". "Dzieci, które do mnie przychodzą chcą się uczyć i to jest najcenniejsze" - zastrzega.
Niestety Polonia wciąż czeka na obiecane środki w wysokości 1 mln euro z budżetu federalnego na rok 2023 na naukę języka polskiego jako ojczystego. Jednocześnie w 2023 r. niemiecki rząd dofinansował nauczanie języka ojczystego Niemców w Polsce kwotą 914 tys. euro – pisze w czwartek na Twitterze konsul RP w Berlinie Marcin Król.
Minęło już prawie osiem miesięcy od momentu uchwalenia przez Bundestag pod koniec listopada ubiegłego roku środków na cel wspierania nauczania języka polskiego w Niemczech. Faktem jest, że dotychczas te środki nie zostały wypłacone organizacjom polskim, mogę potwierdzić, że tak właśnie niestety jest – mówi PAP konsul RP w Berlinie Marcin Król.
„Deklaracja z Ostritz” dotycząca nauczania języka polskiego w Niemczech to duży sukces Polonii – uważa konsul RP w Berlinie Marcin Król. Dyplomata w rozmowie z PAP zwraca uwagę: „Język polski był w Niemczech traktowany po macoszemu, jako język czwartej kategorii. Nie jest to stan, który może w jakikolwiek sposób Polskę zadowalać”.
Bundestag zatwierdził dodatkowe środki na wsparcie języka polskiego w Niemczech; teraz ważne jest, aby strona polska też opowiadała się za wielojęzycznością, w tym za niedyskryminującym wsparciem języka niemieckiego jako języka mniejszości – podkreśla w piątek ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.
Minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek rozmawiał w piątek podczas swojej wizyty w Berlinie z Dietmarem Nietanem, koordynatorem Stosunków Niemiecko-Polskich Rządu RFN, o wspólnych działaniach prowadzonych na rzecz nauczania języka polskiego pochodzących z Polski obywateli Niemiec i Polaków mieszkających w Niemczech – podaje MEiN na Twitterze.
W ramach projektu „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”, finansowanego z programu unijnego Wiedza Edukacja Rozwój, uruchomionych zostanie dodatkowo 13 mln zł na wsparcie uchodźców z Ukrainy w nauce polskiego, podnoszenie umiejętności podstawowych, a także na pomoc prawną i psychologiczną.
Przygotowaliśmy ułatwienia dla obywateli z Ukrainy związane z nauką języka polskiego; wprowadzamy także możliwość sprawowania opieki przez dziennego opiekuna nad ukraińskimi dziećmi w wieku od trzech do pięciu lat – poinformowała we wtorek minister rodziny Marlena Maląg.