Dawny zbór mennonitów w Nowym Wymyślu, wybudowany w połowie XIX wieku, a obecnie wymagający pilnego remontu, przekazała w piątek samorządowi Mazowsza gmina Gąbin. Zabytkowy budynek po renowacji stanie się częścią Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim i szlaku turystycznego.
W poniedziałek ruszyły prace renowacyjne w mennonickiej chacie we Włęczu (Kujawsko-pomorskie). To jedyny tego rodzaju zabytek zachowany w regionie. Konieczna jest jego dekonstrukcja, a już za ok. 2 lata wszyscy miłośnicy historii będą mogli podziwiać odrestaurowany budynek.
Kilkanaście cmentarzy mennonickich znajdujących się w zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego to pamiątka po osadnikach z terenów dzisiejszej Holandii. To mennonitom, którzy zamieszkali Żuławy przez kilka wieków, te tereny zawdzięczają rozkwit gospodarczy.
Park etnograficzny kultury Mennonitów powstanie w przyszłym roku na terenie gminy Wielka Nieszawka, sąsiadującej z Toruniem. Unikalny w kraju ośrodek zachowa ślady spuścizny holenderskich osadników zamieszkujących niegdyś dolinę Wisły. Na terenie parku ma się znaleźć m.in. cmentarz, kościół i obiekty mieszkalne przeniesione z innych części kraju. Liczne niegdyś obiekty, wzniesione przez niderlandzkich osadników, były po wojnie zaniedbane i niszczone, a sama kultura mennonicka jest dziś mało w Polsce znana.