104 lat temu, w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r., wybuchło II Powstanie Śląskie – pierwszy ze zrywów śląskich, który osiągnął swoje cele. Miało zademonstrować siłę polskiej ludności i dążenie do zjednoczenia z Polską, było też reakcją na prowadzony przez Niemców terror.
W nocy z soboty na niedzielę mija 103. rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego – pierwszego z trzech zrywów Ślązaków, który przyniósł zamierzone cele. Był demonstracją siły polskiej ludności i reakcją na niemiecki terror. Powstanie wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r.
Przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz upamiętnili w poniedziałek w Katowicach 102. rocznicę wybuchu pierwszego i 101. rocznicę drugiego powstania śląskiego. Przed południem złożyli kwiaty przy pomniku Powstańców Śląskich.
Zaplanowane na sobotni wieczór w Piekarach Śląskich widowisko pt. „Nie rzucim ziemi...” i niedzielny koncert w katowickiej katedrze podsumują w ten weekend dotychczasowe obchody setnej rocznicy II Powstania Śląskiego.
Muzeum Historii Polski zaprasza na swój kanał YouTube, gdzie można zobaczyć film „Od cudu nad Wisłą do cudu nad Rawą”. Jest to opowieść przygotowana z okazji 100. rocznicy II Powstania Śląskiego.
W Katowicach uczczono w środę setną rocznicę wybuchu II powstania śląskiego - jednego z trzech zbrojnych zrywów z lat 1919-1921, które przyczyniły się do włączenia części Górnego Śląska do II RP. Przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz złożyli kwiaty przez Pomnikiem Powstańców Śląskich.