Kolekcja „Cmentarze polskie” zawiera wybór książek poświęconych cmentarzom polskim i osobom, które zostały na nich pochowane. Uwzględniono książki dotyczące nekropolii polskich znajdujących się na dawnych Kresach i innych ziemiach należących do dawnej Rzeczypospolitej.
3 mln obiektów udostępniono w grudniu 2019 r. w prowadzonej przez Bibliotekę Narodową bibliotece cyfrowej POLONA. Obiektem nr 3 mln jest zachowany w jednym egzemplarzu na świecie pierwodruk broszury Józefa Pawlikowskiego „Czy Polacy wybić się mogą na niepodległość?”.
Nagrody Culture.pl Superbrands, przyznawane twórcom i instytucjom popularyzującym polską kulturę za granicą, otrzymali w tym roku pisarka Olga Tokarczuk i Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona. Wyróżnienia wręczono podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie.
Przez wiele lat wątpiono w zachowanie się do naszych czasów egzemplarzy pierwszego wydania książki "O krasnoludkach i sierotce Marysi" Marii Konopnickiej z 1895 roku. Zdigitalizowaną książkę można od niedawna oglądać w cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA.
"Chcemy, aby wszystko to, co zgromadziliśmy przez setki lat, było źródłem inspiracji dla nas wszystkich" - powiedział dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski. Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona.pl świętuje dodanie 2-milionowego obiektu do kolekcji.
Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona.pl świętuje w czwartek dodanie 2-milionowego obiektu do kolekcji, którą można tam oglądać. Sam portal został z tej okazji odświeżony, ma nowy interfejs i kilka nowych funkcjonalności - mówił dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.