3 mln obiektów udostępniono w grudniu 2019 r. w prowadzonej przez Bibliotekę Narodową bibliotece cyfrowej POLONA. Obiektem nr 3 mln jest zachowany w jednym egzemplarzu na świecie pierwodruk broszury Józefa Pawlikowskiego „Czy Polacy wybić się mogą na niepodległość?”.
We wtorek w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie odbyła sie konferencja prasowa pt. "POLONA/3miliony". Uczestniczyli w niej dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, minister cyfryzacji Marek Zagórski, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej prof. Zdzisław Pietrzyk.
"Dla Biblioteki Narodowej, Biblioteki Jagiellońskiej, dla polskiej i światowej kultury jest to dzień niezwykły. Świętujemy 3 miliony obiektów w cyfrowej bibliotece POLONA" – powiedział dyrektor Biblioteki Narodowej.
Milion z obiektów to efekt projektu "Patrimonium", realizowanego przez BN razem z Biblioteką Jagiellońską, największą i najstarszą biblioteką akademicką w Polsce.
"Dzięki temu projektowi otwieramy magazyny Biblioteki Narodowej, Biblioteki Jagiellońskiej. To jest nasza wspólna własność, to jest nasza wspólna kultura, z której powinniśmy korzystać i czerpać inspiracje, ale także po prostu używać" – dodał Makowski.
Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej wspominał, że kiedyś na jednym ze spotkań bibliotecznych zadano mu dość kłopotliwe pytanie, który z trzech elementów biblioteki jest dla niego najważniejszy - pracownicy, czytelnicy czy zbiory. "Od razu odpowiedziałem, że zbiory, dlatego że my w bibliotekach, szczególnie takich, jak właśnie Biblioteka Narodowa czy Jagiellońska, jesteśmy przechodniami i tymi, którzy mają zabezpieczyć tą naszą kulturę narodową, nasz dotychczasowy dorobek" - powiedział prof. Pietrzyk.
"Bez tej współpracy strategicznej z Biblioteką Narodową nie byłoby tego właśnie sukcesu, który dziś świętujemy" - podkreślił.
Wicepremier Gliński ocenił, że projekt jest "wielkim osiągnięciem". "Ten projekt jest nie do przecenienia, jeżeli chodzi o jego walory i znaczenie dla polskiej kultury i to zawsze będziemy podkreślali" - powiedział.
"On ma jeszcze jedną zaletę, z której ja jestem bardzo dumny, chociaż to nie moja zasługa. Mianowicie to jest taki projekt, w którym minister kultury mógł tylko podjąć decyzję, że trzeba to robić, minister cyfryzacji mógł podjąć decyzję, Ministerstwo Funduszy mogło podjąć decyzję i nas głowa nie bolała, bo to samo szło. To jest coś najpiękniejszego. (...) Myśmy mieli ten komfort, że nasze instytucje okazały się tak profesjonalne, że ten projekt nie przysparzał żadnych kłopotów i problemów" - zwrócił uwagę szef resortu kultury.
Minister cyfryzacji Marek Zagórski wskazał, że to, co jest "fantastyczne w tym projekcie to to, że dociera się pod strzechy z kulturą". "To jest rzeczywiście bardzo ważne przedsięwzięcie w powiązaniu z całym procesem cyfryzacji, który realizujemy, bo jedna rzecz to mieć zdigitalizowane zasoby, druga to mieć dostęp do tych zasobów" - zauważył.
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda powiedział, że "każda zainwestowana złotówka w kulturę, każde zainwestowane euro w kulturę jest inwestycją na przyszłość".
Obiektem nr 2 999 999 udostępnionym w POLONIE jest pierwsze wydanie "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej. Obiektem nr 3 mln jest zachowany w jednym egzemplarzu na świecie pierwodruk broszury Józefa Pawlikowskiego "Czy Polacy wybić się mogą na niepodległość?" (wpisany na Listę Krajową Pamięci Świata UNESCO). Obiektem nr 3 000 001 jest rękopis "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego (wpisany na Listę Krajową Pamięci Świata UNESCO).
POLONA to obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie. Każdego dnia skanuje się do Polony około 2 tysiące nowych obiektów. To jedna z niewielu masowych digitalizacji w Europie. Liczba wykonywanych skanów rocznie daje POLONIE drugie miejsce w Europie.
Poprzez bibliotekę cyfrową POLONA zapewniany jest nieodpłatny, szeroki dostęp do obiektów cyfrowych wysokiej jakości (książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych) do nieograniczonego wykorzystania przez wszystkich w dowolnym celu, w tym komercyjnym.
W POLONIE można znaleźć zdania "Dąbrówka przybyła do Mieszka" z 965 roku i rok późniejsze "Mieszko został ochrzczony", od których rozpoczyna się historia Polski, a także inne zabytki piśmiennictwa i historii polskiej. "Można także znaleźć wiele tekstów niedostępnych dziś na rynku księgarskim i antykwarycznym, okładki i ilustracje najlepszych polskich artystów, unikatowe ulotki i afisze, książki z kolekcji królewskich i arystokratycznych, rysunki i ryciny najlepszych polskich artystów. Obok poważnych publikacji naukowych i źródeł historycznych znajdują się publikacje popularne jak romanse i kryminały, książeczki dla dzieci, poradniki, książki kucharskie. Mogą być znakomitym źródłem inspiracji i przyjemności" - napisano na stronie BN.
"Patrimonium" to przewidziany na lata 2017–2020 projekt digitalizacyjny, którego głównym celem jest zapewnienia szerokiego i bezpłatnego dostępu do najcenniejszych i najstarszych zabytków piśmiennictwa polskiego dwóch największych bibliotek w Polsce - Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej.
Realizacja projektu pozwoliła zdigitalizować milion obiektów należących do domeny publicznej – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych. Wśród nich m.in.: autografy najważniejszych twórców polskiego piśmiennictwa, rękopisy muzyczne Fryderyka Chopina, pierwsze wydanie O krasnoludkach i o sierotce Marysi Marii Konopnickiej czy Nowy Testament z VIII w. – najstarszy rękopis pergaminowy w BN. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ wj/