Żołnierza powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego ppor. Ludwika Rogalskiego ps. Szczepan pochowano w piątek (14 marca) w Radecznicy (Lubelskie). W 1951 r. Rogalski został skazany na śmierć i stracony na Zamku w Lublinie. Jego szczątki odnaleziono w 2023 r. w nieoznaczonym grobie w Lublinie.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska w poniedziałek w Gdańsku zaproponowała, żeby w ramach inicjatywy poselskiej, 16 grudnia był Narodowym Dniem Pamięci Rewolty Grudniowej 1970. Poseł Adamowicz zapowiedział, że w ciągu kilkunastu dni projekt trafi do marszałka Sejmu.
43 lata temu, 16 grudnia 1981 r., od kul funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO zginęło dziewięciu górników kopalni „Wujek” w Katowicach. Strzały padły zaraz po tym, gdy górnicy wyparli napastników za bramę i wydawało się, że jest po walce.
Szczątki należące prawdopodobnie do ofiar komunistycznego więzienia na Zamku w Lublinie odnaleźli badacze z Instytutu Pamięci Narodowej na lubelskim cmentarzu przy ul Unickiej. Będą one poddane dalszym szczegółowym badaniom – poinformował w czwartek IPN.
Państwowi inspektorzy zdecydowali o czasowym zamknięciu moskiewskiego Muzeum Historii GUŁagu, twierdząc, że nie przestrzega ono przepisów przeciwpożarowych – pisze w czwartek niezależna „Nowaja Gazieta”. W ostatnim czasie władze Rosji zmieniają stosunek do "sowieckiej przeszłości” kraju - zauważa.
Okres stalinowski PRL to czas terroru i bezprawia. Władze komunistyczne, nie patrząc na przepisy, brutalnie łamały tych, którzy im się sprzeciwiali lub tych, których w ogóle uznała za zdolnych do sprzeciwu. W drugiej połowie lat 40. powstały owiane złą sławą areszty śledcze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Jeden z nich zlokalizowany był w gmachu ministerstwa, na ulicy Koszykowej w Warszawie.
Pochówki ofiar terroru komunistycznego, których ekshumacje przeprowadzono w tym roku w kwaterach na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, odbędą na tej nekropoli w przyszłym roku.
30 października 1984 r. z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono zwłoki ks. Jerzego Popiełuszki. Jedenaście dni wcześniej ksiądz został zatrzymany wraz ze swoim kierowcą, kiedy wracał po mszy odprawionej w Bydgoszczy. Przez kilka lat poprzedzających tragiczną śmierć kapłana jego msze święte za ojczyznę gromadziły tysiące osób. Podczas swojej ostatniej mszy Popiełuszko mówił: „Obowiązek chrześcijanina – to stać przy prawdzie, choćby miała ona wiele kosztować. Bo za prawdę się płaci. Tylko plewy nic nie kosztują, za pszeniczne ziarno prawdy trzeba czasami zapłacić”.
Na cmentarzu w Lewaszowie w Petersburgu doszło w środę do kolejnego incydentu w miejscu upamiętnienia polskich ofiar represji. Prowokatorzy zakłócili uroczystości z udziałem konsula RP, po czym pracownicy cmentarza zdemontowali symboliczną makietę pomnika.