Ponad 6 mln zł na całoroczną opiekę nad 78 polskimi cmentarzami i kwaterami wojennym na całym świecie przeznaczyło w tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Miejsc, gdzie pochowani są polscy robotnicy przymusowi, ich dzieci i więźniowie obozów koncentracyjnych jest w Niemczech ponad tysiąc. „Urny z prochami więźniów obozowych celowo chowano w różnych częściach kraju, chodziło o to by nikt się nie zorientował, że tam mordowano ludzi” - powiedział PAP Jakub Deka, przewodniczący Zarządu Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.
Na 35 cmentarzach na Dolnym Śląsku spoczywa ponad 40 tys. żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Rocznie wojewoda dolnośląski na utrzymanie i porządkowanie tych nekropolii przeznacza 360 tys. zł.
Wśród setek polskich miejsc pamięci, jakie znajdują się na terytorium Białorusi, są liczne kwatery i cmentarze wojskowe z 1920 i 1939 r., miejsca pochówku żołnierzy Armii Krajowej, a także mogiły powstańców styczniowych i osób zasłużonych dla kultury polskiej.
Powstał nowy portal dokumentujący historię 17 polskich cmentarzy wojennych w Uzbekistanie, na którym można też znaleźć listę nazwisk osób pochowanych na poszczególnych nekropoliach. Portal ma być symbolem pamięci, ale też pomocą dla Polaków szukających swoich przodków.
Grób powstańca śląskiego Franciszka Poloczka na cmentarzu przy ul. Francuskiej został w piątek oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”. W uroczystości zorganizowanej w 103. rocznicę zakończenia III Powstania Śląskiego wzięli udział m.in. bliscy Poloczka, przedstawiciele IPN oraz władz.
17 lutego 1964 r. zmarł Jan Szczepkowski, autor pomnika Wojciecha Bogusławskiego na stołecznym pl. Teatralnym. "Połączył elementy sztuki ludowej Podhala z międzynarodowym art déco, tworząc niepowtarzalny styl" - powiedziała PAP kuratorka Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz.
Policjanci z Klubu Górskiego „Orły” PTTK Oddział Mazowsze działającego przy Komendzie Stołecznej Policji od czwartku sprzątają zabytkowe cmentarze z okresu I wojny światowej znajdujące się w Małopolsce. Jesienna akcja porządkowania nekropolii odbywa się po raz ósmy.
Rozpoczęły się prace związane z renowacją 437 płyt nagrobnych uczestników walk o Kołobrzeg na Cmentarzu Wojennym przy ul. 6 Dywizji Piechoty w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie). Prace potrwają, jak przekazał rzecznik prezydenta miasta Michał Kujaczyński, do końca 2023 r.
Powstający w Kamesznicy na Żywiecczyźnie pierwszy w Polsce cmentarz wojenny poświęcony żołnierzom wyklętym stanie się sanktuarium pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego – ocenił prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.