Wnuki generała Francisco Franco zaskarżyły Hiszpanię do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu w związku z przeprowadzoną w 2019 roku ekshumacją i przeniesieniem zwłok hiszpańskiego dyktatora poza mauzoleum wojny domowej.
Madrycki dziennik „El Mundo” ujawnił w poniedziałek szczegóły testamentu, jaki przygotował na kilka lat przed swoją śmiercią generał Francisco Franco. Były dyktator pozostawił żonie i córce majątek przekraczający 28,5 mln peset, czyli obecnie ok. 1,8 mln euro.
W Hiszpanii przeprowadzono w czwartek ekshumację szczątków Francisco Franco, które zostały następnie przetransportowane z mauzoleum hiszpańskiej wojny domowej w Dolinie Poległych na położony w podmadryckiej miejscowości El Pardo cmentarz w Mingorrubio.
Ojciec Santiago Cantera, przeor klasztoru powiązanego z Doliną Poległych, gdzie w podziemnej bazylice Krzyża Świętego spoczywają prochy Francisco Franco, sprzeciwia się zaplanowanej na czwartek ekshumacji hiszpańskiego dyktatora.
Rząd Hiszpanii ogłosił w poniedziałek, że szczątki generała Francisco Franco zostaną w czwartek ekshumowane i przeniesione poza mauzoleum wojny domowej w Dolinie Poległych. Nowym miejscem spoczynku dyktatora będzie cmentarz Mingorrubio w podmadryckim El Pardo.
Hiszpański Sąd Najwyższy orzekł w środę, że opinia opata bazyliki w mauzoleum wojny domowej w Dolinie Poległych nie ma znaczenia dla ekshumacji Francisco Franco. Stanowisko SN jest odpowiedzią na wątpliwości rodziny generała.
Rząd Hiszpanii premiera Pedra Sancheza wystosował pismo do opata klasztoru w Dolinie Poległych o zgodę na ekshumację Francisco Franco. Bez aprobaty duchownego przeniesienie prochów generała poza bazylikę w mauzoleum hiszpańskiej wojny domowej jest niemożliwe.
Sympatycy Francisco Franco, w tym członkowie rodziny generała, wystosowali w środę do papieża Franciszka list z prośbą o zablokowanie ekshumacji byłego premiera Hiszpanii. Wskazali, że przeniesienie zwłok Franco może być początkiem prześladowań katolików w kraju.
Hiszpańscy biskupi w wydanym w czwartek oświadczeniu stwierdzili, że działania socjalistycznego rządu Pedra Sancheza, służące ekshumacji i przeniesieniu prochów gen. Francisco Franco z mauzoleum wojny domowej w Dolinie Poległych, są motywowane politycznie.
Sąd Najwyższy Hiszpanii nakazał we wtorek wstrzymanie zaplanowanej przez rząd ekshumacji gen. Francisco Franco. 10 czerwca prochy polityka miały zostać przeniesione z mauzoleum wojny domowej w Dolinie Poległych na podmadrycki cmentarz El Pardo-Mingorrubio.