Decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków schronu „Waligóra”, który w 1939 r. został wybudowany w Węgierskiej Górce, podjął Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach – podaje w piątek rzecznik wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków Mirosław Rymer.
W Żabnicy k. Węgierskiej Górki na Żywiecczyźnie upamiętniono w sobotę żołnierzy, którzy w 1939 r. zginęli broniąc „Westerplatte Południa”, a także partyzantów straconych tam cztery lata później. Uczczono również zamordowanych przez komunistów w 1946 r. żołnierzy oddziału „Bartka”.
Samorząd Węgierskiej Górki (Śląskie) uporządkuje otoczenie fortu „Wędrowiec”, w którym polscy żołnierze bronili się przed Niemcami we wrześniu 1939 roku. Dzięki ich postawie miejscowość zyskała miano "Westerplatte Południa".
01.09.2010. Węgierska Górka (PAP) - Wiązanki kwiatów złożyli w środę przed bunkrem "Wędrowiec" w Węgierskiej Górce w Beskidach mieszkańcy miejscowości. Uczcili w ten sposób pamięć polskich żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 roku bronili się przed przeważającymi siłami niemieckimi. W uroczystościach uczestniczył jeden z ostatnich żyjących obrońców - 95-letni Michał Zańko.