Kontakt z niematerialnym dziedzictwem jest formą odreagowania, dlatego Polacy angażują się w jego ochronę. Zwyczaje typowe dla danego regionu wyróżniają go na tle innych regionów, a z drugiej strony – łączą wspólnoty – mówi PAP dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa dr hab. Katarzyna Zalasińska.
Około stu uczestników stanęło w szranki zorganizowanego po raz 25. w Gilowicach na Żywiecczyźnie (Śląskie) konkursu palm wielkanocnych. Jurorzy oceniali dwa rodzaje palm: strzeliste "kawalerskie", a także rozłożyste, które przygotowywały panny.
Zwyczaj procesyjnego wprowadzenia do kościoła farnego figury przedstawiającej Chrystusa na osiołku kultywują w Niedzielę Palmową mieszkańcy Szydłowca (Mazowieckie). W tym dniu na miejscowym rynku odbywa się także wielkanocny kiermasz.
Muzealnicy z Zabrza, który chcą wpisać tradycyjne święto górnicze – obchodzoną 4 grudnia Barbórkę – na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, ponawiają swój apel o przesyłanie zdjęć, filmów czy informacji z minionych lub tegorocznych obchodów.