Prezydent Andrzej Duda weźmie w piątek udział w uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W Katowicach towarzyszyć mu będzie szef MON Mariusz Błaszczak.
Z propozycją zorganizowania przysięgi żołnierzy 11. Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej przy kopcu Józefa Piłsudskiego w Krakowie zwrócił się do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz dowódcy WOT gen. dywizji Wiesława Kukuły komitet opieki nad kopcem.
Kolejni żołnierze – ochotnicy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej – złożą w niedzielę w Szczebrzeszynie (Lubelskie) przysięgę wojskową. Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą już ponad 3,2 tys. żołnierzy.
Ponad stu ochotników 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w niedzielę w Warszawie przysięgę wojskową. Uroczystość odbyła się przed dawnym aresztem śledczym na Mokotowie, gdzie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Blisko 200 kolejnych żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę podczas niedzielnej uroczystości w Bemowie Piskim. Zasilą oni bataliony lekkiej piechoty w Olsztynie, Braniewie i Giżycku.
Wspólnie z pozostałymi rodzajami naszych sił zbrojnych stoicie na straży bezpieczeństwa państwa; waszym podstawowym zadaniem jest obrona regionu, w którym mieszkacie - napisał w niedzielę w liście do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, szef MON Mariusz Błaszczak.
Nowi żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. brygady Władysława Liniarskiego "Mścisława" złożyli w sobotę w Wysokiem Mazowieckiem (Podlaskie) przysięgę po zakończeniu 16-dniowego szkolenia podstawowego.
18 grudnia 1984 r. Wojskowy Sąd Garnizonowy w Szczecinie skazał na dwa i pół roku więzienia jednego z poborowych, który kilka tygodni wcześniej odmówił złożenia przysięgi wojskowej. Wyrok ów, choć miał zniechęcić innych do podobnej niesubordynacji, niespodziewanie obrócił się przeciwko władzom PRL.