Termin realizacji inwestycji pozostaje bez zmian. Odbudowa zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego zakończy się w 2030 r. - powiedział PAP rzecznik spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński. Na najbliższe miesiące zaplanowano m.in. kontynuację badań archeologicznych, zawarcie umowy z pracownią architektoniczną.
Chcemy wyodrębnić sam Grób Nieznanego Żołnierza jako coś, co jest w pewnym sensie emocjonalnie i faktycznie „modelem ojczyzny” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Jak zaznaczył, jest to jedyne miejsce w Polsce, które łączy wszystkich Polaków.
Spieszymy się z odbudową Pałacu Saskiego. Chcemy, żeby wreszcie Grób Nieznanego Żołnierza, czyli tak naprawdę jedyny ołtarz ojczyzny, został obudowany godnie - powiedział PAP minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.
Odbudowa Pałacu Saskiego stanowi realizację deklaracji prezydenta Andrzeja Dudy z 11 listopada 2018 r., która zakończyła wieloletnią debatę publiczną nad potrzebą odbudowy historycznych gmachów przy pl. Piłsudskiego. Budowle mają stać się dopełnieniem odbudowy zniszczonej w czasie II wojny światowej stolicy, a w konsekwencji być symbolem umocnienia jedności wspólnoty obywatelskiej.
Chcę przyspieszyć odbudowę Pałacu Saskiego – powiedział w wywiadzie dla „Newsweeka” szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz. Grób Nieznanego Żołnierza, ten jedyny ołtarz ojczyzny, jaki mamy, nie może być otoczony przez hotel z kasynem i wielki gmach, gdzie panowie trzepią kasą – podkreślił.
Mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki wyjaśnił, że zgodę na jego pracę w spółce Pałac Saski wydał wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski. W związku z brakiem w zespole doradców osoby odpowiedzialnej za ochronę i konserwację zabytków, on miał pełnić taką funkcję.
Pałac Saski uosabia w sobie bardzo wiele elementów tak kluczowych z punktu widzenia polskiej historii, polskiej tradycji, polskiej kultury, że większość Polaków jest zwolennikami jego odbudowy – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Plac Piłsudskiego, z jego historyczną wagą i znaczeniem symbolicznym, to najważniejszy plac w Polsce. Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic od ulicy Królewskiej przywróci placowi jego ówczesną rangę – mówi PAP prezes zarządu spółki Pałac Saski Jan Edmund Kowalski.
Pracownia WXCA Group sp. z o.o. zajęła pierwsze miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym na opracowanie koncepcji Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie wraz z zagospodarowaniem terenu.
W czwartek lub piątek będzie ogłoszony wynik konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji architektonicznej Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie – mówił w Studiu PAP szef MKiDN prof. Piotr Gliński.