W sobotę i niedzielę zabytkowe traktory opanują stołeczną dzielnicę, słynącą w przeszłości z produkcji ciągników rolniczych. W sobotę traktory przejadą w paradzie ze Śródmieścia do Ursusa, a w niedzielę będą jeździły po Ursusie i wezmą udział w pikniku.
W trosce o osoby niewidome i z dysfunkcją narządu wzroku biblioteka publiczna w stołecznym Ursusie zainstalowała przed swoimi placówkami nowoczesny system nawigacyjno-informacyjny – podaje dzielnicowy ratusz.
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków prof. dr hab. Jakub Lewicki podjął decyzję o wpisie do rejestru zabytków budynku frontowego hali warsztatów mechanicznych dawnego Zakładu Mechanicznego „Ursus” - poinformował w środę PAP Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie.
Komitet Obrony Robotników, Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, wreszcie zwycięska „Solidarność” miały swoje korzenie w tamtym zrywie ku wolności – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników niedzielnych obchodów 43. rocznicy Czerwca '76 w Ursusie.
42 lat temu, 10 maja 1977 r., Komitet Obrony Robotników wydał oświadczenie o powstaniu Biura Interwencyjnego. W ciągu ponad czterech lat istnienia udokumentowało ono kilkaset przypadków naruszania praw człowieka i obywatela przez komunistyczne władze w Polsce. Biurem kierowali Zofia i Zbigniew Romaszewscy.
Władze Warszawy chcą odkupić kolekcję ok. 400 eksponatów z byłej fabryki Ursus od Polskiego Holdingu Obronnego i stworzyć z nich stałą wystawę. W poniedziałek społecznicy warszawscy złożyli w ratuszu petycję ws. ochrony pamiątek po dawnej fabryce.
Postulaty strajkowe z sierpnia 1980 r. są nadal aktualne i czekają na realizację. Nie można ich jednak traktować literalnie lecz odczytywać na nowo. Przekonanie takie wyraził w rozmowie z PAP Zbigniew Bujak, organizator strajku w Ursusie w 1980 r. i jeden z założycieli „Solidarności”. (PAP)
2011-06-18 (PAP) - Rekonstrukcja protestów robotników Zakładów Mechanicznych Ursus przeciwko zapowiedzianym przez władze komunistyczne podwyżkom cen żywności z czerwca 1976 r. będzie tematem widowiska plenerowo-muzycznego "Bunt Ursusa '76", które odbędzie się w sobotę w Warszawie.
2011-06-09 (PAP) - Ponad 330 dokumentów dotyczących wydarzeń radomskiego Czerwca'76 udostępniono na serwerze Radomskiej Biblioteki Cyfrowej. Są wśród nich czasopisma, jednodniówki, dokumenty życia społecznego, notatki, pisma urzędowe, plakaty i ulotki.