Szacuje się, że na skutek pomocy niesionej przez Polaków, nie tylko przez Radę Pomocy Żydom „Żegotę”, w czasie II wojny światowej ocalało od 30 do 120 tys. Żydów – mówi PAP wicedyrektor Muzeum Getta Warszawskiego dr Hanna Węgrzynek.
Dzisiaj na ulicach Warszawy, ale nie tylko Warszawy, także innych miast i zagranicą zobaczymy wolontariuszy, którzy już po raz szósty będą rozdawać żółte żonkile - powiedziała w czwartek w programie I Polskiego Radia dr Hanna Węgrzynek z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Nie wszystkie fragmenty muru getta warszawskiego były konstruowane od nowa; często wykorzystywano mury już istniejące, rozdzielające podwórka czy ściany budynków - powiedziała PAP historyk dr Hanna Węgrzynek. ". I dodała, że tak np. było w przypadku muru, który znajduje się pomiędzy posesjami przy ulicy Siennej 53 i 55.
Zostało bardzo niewiele pozostałości murów getta warszawskiego; te mury bardzo szybko rozebrano, często jeszcze w 1942 albo 1943 r. – powiedziała PAP historyk dr Hanna Węgrzynek. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zapowiedział wpisanie na listę zabytków dwóch fragmentów muru przy ul. Siennej 53.