7 listopada 1944 r. Niemcy rozstrzelali w Łodzi poetę Janusza Różewicza. Według Stanisława i Tadeusza Różewiczów Janusz był najbardziej utalentowanym z rodzeństwa, a dziś niestety jest najmniej znanym - powiedziała PAP koordynatorka festiwalu 3 x Różewicz w Radomsku, Jolanta Dąbrowska.
Na Mokotowie powstańcy bronią się już tylko w rejonie Kazimierzowskiej i Różanej. Niemcy dokonują licznych egzekucji, mordując wziętych do niewoli powstańców, rannych i cywilów. Płk Józef Rokicki „Karol” wydaje rozkaz ewakuacji mokotowskich oddziałów powstańczych kanałami do Śródmieścia.
SS i policja atakują powstańcze pozycje na ul. Wilanowskiej. Część powstańców z przyczółka czerniakowskiego ewakuuje się kanałami na Mokotów. Pozostałymi dowodzi kpt. Ryszard Białous „Jerzy”. Sowieci przeprowadzają serię nalotów na pozycje niemieckie.
Niemcy atakują Powiśle. Pozbawieni amunicji powstańcy wycofują się z Elektrowni Miejskiej. Esesmani z brygady Dirlewangera masakrują rannych i jeńców. Dowodzenie na Czerniakowie przejmuje płk Jan Mazurkiewicz „Radosław”. Sztab Komendy Okręgu Warszawa AK przenosi się do budynku kina Palladium.
Odwaga, którą pokazaliście tu, jest dla nas i dla przyszłych pokoleń wielką i ważną nauką - powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell podczas wtorkowych obchodów 80. rocznicy zdobycia przez powstańców gmachu PAST-y (Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej) przy ul. Zielnej 39 w Warszawie.
Przy kościele w Tryczówce k. Białegostoku odsłonięto w niedzielę po południu tablicę upamiętniającą pułkownika Jana Kamieńskiego - cichociemnego, żołnierza AK, uczestnika Powstania Warszawskiego. Na cmentarzu parafialnym jest jego grób. Rodzina odebrała awans Kamieńskiego na wyższy stopień wojskowy.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podjęła decyzję o zaprzestaniu organizacji wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” oraz Brygady Świętokrzyskiej NSZ – podał w piątek resort.
82 lat temu, 14 lutego 1942 r., Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK jest uważana za najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej przez Niemców Europie. Latem 1944 r. jej struktury liczyły ok. 400 tys. żołnierzy.
Był żołnierzem armii rosyjskiej, 2 Korpusu Polskiego, Armii Czerwonej, polskim szpiegiem, majorem piechoty Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, Cichociemnym oraz żołnierzem Armii Krajowej. Był znany pod pseudonimami „Żmudzin”, „Biały”, „Bielski” i „Cichocki”.