Pozyskiwano ich do współpracy na przykład poprzez „kompromat”. Często byli to ludzie wyniszczeni psychicznie i fizycznie – mówi w rozmowie z PAP dr Jan Hlebowicz, historyk z IPN, autor monografii „Polityka na ambonie. Środowisko księży patriotów w województwie gdańskim w latach 1950-1956”.
70 lat temu, 12 grudnia 1952 r., we Wrocławiu odbył się Ogólnopolski Zjazd Duchowieństwa i Działaczy Katolickich. „Zjazd – pod pretekstem poparcia dla polskości ziem zachodnich – stał się okazją dla demonstracji lojalności wobec komunistycznego państwa przez środowisko popierających władze PRL tzw. księży patriotów” – mówi PAP prof. Paweł Skibiński z Wydziału Historii UW.
Trzy spoty przypominające o kapłanach, którzy toczyli walkę o wolność, w czasach, gdy była ona zagrożona, trafią do mediów społecznościowych. Projekt wsparła Polska Fundacja Narodowa – powiedział PAP Temistokles Brodowski z Fundacji.
Memoriał „Non possumus” z 1953 r. był momentem zwrotnym, choć sam w sobie nie przyniósł poważniejszych skutków. Opór wobec bezprawia zaowocował jednak zbudowaniem autorytetu Prymasa Tysiąclecia – mówi PAP dr hab. Paweł Skibiński, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Mija właśnie 65 lat od tego wydarzenia.