80 lat temu, 16 maja 1943 r., Niemcy wysadzili Wielką Synagogę w Warszawie. „Wysadzenie tak dużego budynku w centrum okupowanej stolicy miało symbolizować niemiecki triumf nad bojowcami stawiającymi opór i ludnością cywilną” – powiedziała PAP historyk dr Martyna Grądzka-Rejak z Muzeum Getta Warszawskiego.
W sobotę Warszawa upamiętni 142. rocznicę otwarcia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem, oddając jednocześnie hołd zgładzonej żydowskiej społeczności – podaje stołeczny magistrat. Na ścianie zajmującego jej miejsce Błękitnego Wieżowca przy pl. Bankowym o godz. 21 zostanie wyświetlona iluminacja zniszczonej świątyni.
Miniaturę Wielkiej Synagogi Warszawskiej z pl. Tłomackie zaprezentowano w czwartek w stołecznym Parku Miniatur. Wzniesiona w stylu klasycystycznym w 1878 r. synagoga została wysadzona przez Niemców w powietrze w 1943 r. podczas pacyfikacji getta warszawskiego.
75 lat temu, 16 maja 1943 r., na znak stłumienia powstania w warszawskim getcie i końca obecności Żydów w Warszawie i w Polsce Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem w Warszawie.