Znaczenie wojsk obrony cyberprzestrzeni dla bezpieczeństwa państwa podkreślił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, który wziął udział w nadaniu sztandaru Wojskowemu Ogólnokształcącemu Liceum Informatycznemu (WOLI) działającemu przy WAT.
Organizatorzy programu „Cyber.mil z klasą”, specjaliści koordynujący ten projekt i dyrektorzy szkół do niego zakwalifikowanych, spotkali się w czwartek w Warszawie, by określić zasady współpracy między poszczególnymi instytucjami.
Przy wsparciu rzecznika praw obywatelskich powstał poradnik dla nauczycieli, jak bezpiecznie prowadzić lekcje online. W publikacji zawarto podpowiedzi, z jakich narzędzi korzystać przy zdalnym nauczaniu, jak rozmawiać z uczniami o zasadach w wirtualnej klasie i jak reagować w razie naruszeń i cyberprzemocy.
Resort obrony ustanowił nagrodę im. Mariana Rejewskiego za najlepszą pracę inżynierską, licencjacką, magisterską i rozprawę doktorską poświęconą cyberbezpieczeństwu i kryptologii. Laureaci nagrody będą wybierani w konkursie.
W styczniu będą znane założenia nowego programu „Cyber.mil. z Klasą” adresowanego do szkół średnich. Ma on zastąpić obecnie realizowany przez resort obrony program nauczania „Informatyczne Zielone Garnizony” – zapowiada wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
MON chce, by w każdym województwie działała przynajmniej jedna klasa licealna o profilu cyberbezpieczeństwa; w piątek podpisano porozumienie w sprawie powołania takich klas w mniejszych miejscowościach – informuje resort obrony.
Polska przystąpiła do programu o współpracy krajów UE w zakresie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony cybernetycznej. Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w sobotę w Wilnie deklarację o przystąpieniu do programu „Cyber Rapid Response Teams” w ramach PESCO.
W Ministerstwie Obrony Narodowej finalizowane są prace nad projektem decyzji o sformowaniu wojsk obrony cyberprzestrzeni - poinformował na posiedzeniu sejmowej komisji obrony Paweł Dziuba, wicedyrektor podlegającego pod MON Narodowego Centrum Kryptologii.
Oferty pracy dla najlepszych, nagrody pieniężne, skok w tandemie na spadochronie, czy przejazd Rosomakiem, to niektóre nagrody, jakie wojsko przygotowało dla zwycięzców maratonu programowania w kategorii cyberbezpieczeństwa - poinformowało w środę MON.