65 lat temu, 24 października 1956 r., u stóp stalinowskiego Pałacu Kultury i Nauki odbyła się jedna z największych manifestacji politycznych okresu PRL. Wiec poparcia dla Władysława Gomułki był szczytowym momentem nadziei jego kariery politycznej i początkiem rozczarowania jego rządami.
Stołeczne STUDIO teatrgaleria od 15 maja uruchamia cykl wydarzeń plenerowych w ramach projektu „Plac Defilad”. Jako pierwsze pokazane zostaną przedstawienia – „Narkotyki” w reż. Oskara Sadowskiego i „Złota Skała. Opowieść o Robercie Brylewskim” Grzegorza Laszuka.
Trzydziesta rocznica pierwszych, demokratycznych wyborów z 1989 r. była absolutnie oczywistym kontekstem, wokół którego chcieliśmy zbudować program - powiedział kurator 6. edycji "Placu Defilad" Tomasz Plata. Oficjalne otwarcie cyklu imprez artystycznych zaplanowano 1 czerwca.
Zwycięski projekt zmian na placu Defilad, zwanym placem Centralnym, zaprezentowano podczas wtorkowego otwarcia pawilonu Zodiak. Stworzyła go pracownia A-A Collective, a zrealizuje miasto. Nawiązuje on do architektury stolicy sprzed II wojny światowej.
Koncerty, pokazy filmowe, spektakle, wystawy i dużo przestrzeni do wspólnego spędzania czasu - to atrakcje zaplanowane w ramach 5. edycji projektu kulturalnego "Plac Defilad", która rusza w piątek i potrwa do 22 lipca. Jednym z tematów wydarzenia będą zagadnienia związane z kobietami.
Pokazy filmowe z serii "Wszyscy jesteśmy fotografami", koncert Sinfonia Varsovia, potańcówka miejska z jazz bandem - to niektóre atrakcje w sezonie wiosenno-letnim zaplanowane na placu Defilad w Warszawie. Na placu powstanie także instalacja artystyczna "Latający dywan".
24 października 1956 r. na Placu Defilad w Warszawie odbył się wiec z udziałem Władysława Gomułki, w którym uczestniczyło ok. 400 tys. ludzi. Polacy wiązali z osobą nowego I sekretarza KC PZPR olbrzymie nadzieje na złagodzenie reżimu komunistycznego. Szybko się zawiedli.
Kameralne koncerty muzyki poważnej oraz pokazy filmowe i teatralne to niektóre atrakcje przygotowane w ramach rozpoczynającej się trzeciej edycji projektu Plac Defilad. Tegoroczna edycja pod hasłem "Plac kultury i obywateli" potrwa do połowy września.
O trudnościach i przyszłości budowy gmachów Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa dyskutowali w środę architekt Thomas Phifer oraz dyrektorzy MSN i TR, Joanna Mytkowska i Grzegorz Jarzyna. Spotkanie odbyło się w stołecznej siedzibie MSN.