24 lutego 1929 roku w Sanoku urodził się malarz i grafik Zdzisław Beksiński. "Nieustannie eksperymentował. Był jednym z najbardziej hejtowanych twórców. Wytaczano przeciw niemu krzywdzące zarzuty. Beksiński to zjawisko we współczesnej sztuce" - powiedział PAP szef Muzeum Historycznego w Sanoku dr Jarosław Serafin.
W styczniu i lutym czterokrotnie więcej turystów, niż przed rokiem, odwiedziło Galerię Zdzisława Beksińskiego oraz wystawę sztuki cerkiewnej w Muzeum Historycznym w Sanoku (Podkarpackie).
Św. Andrzej Bobola został patronem ronda na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 886 i drogi krajowej nr 28 w miejscowości Zabłotce k. Sanoka na Podkarpaciu. To potężny patron, który jest orędownikiem spraw polskich – powiedział w sobotę podczas uroczystości minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Kilkaset grotów strzał i bełtów kusz odkryli archeolodzy podczas poszukiwań na terenie grodziska na Białej Górze w dzisiejszym Sanoku. Ich zdaniem to świadectwo ataku wojsk Kazimierza Wielkiego w 1340 r. na ziemie należące do Rusi Halickiej. W wyniku najazdu terytorium to włączono do Polski.
Do końca wakacji zostanie odnowiona ścieżka spacerowa "Śladami rodu Beksińskich" w Sanoku (Podkarpackie). Trasa turystyczna powstała w 2011 r. Inicjatorem powstania był miejscowy oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Odkryty i zbadany niedawno literacki dorobek Zdzisława Beksińskiego w maju ukaże się drukiem. W piątek w Sanoku odbyła się pierwsza prezentacja opowiadania "Na końcu ogrodu". Zmarły przed 10 laty malarz, rzeźbiarz, grafik i fotografik w l. 1963-65 napisał m.in. 40 opowiadań.