82 rocznicę pierwszego transportu francuskich Żydów do niemieckiego obozu Auschwitz, która przypadła w sobotę, upamiętnili przedstawiciele Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z Brzeszcz. Na bocznicy zwanej „Judenrampe” zapalili znicz w imieniu Polaków i Francuzów.
Przedstawiciel rządu RP na uchodźstwie we Francji Vichy Stanisław Zabiełło był jednym z anonimowych bohaterów II wojny światowej, prowadził jedną z najodważniejszych akcji zainicjowanych przez polskich dyplomatów na rzecz ratowania Żydów i setki, a może tysiące osób, zawdzięczają życie jemu i jego ludziom – pisze izraelski dziennik „Israel Hajom”.
70 lat temu, marszałka Philippe'a Petaina - szefa państwa Vichy - skazano na karę śmierci. Ze względu na jego podeszły wiek i wcześniejsze zasługi – zamieniono ją na dożywocie. „Podczas Wielkiej Wojny marszałek Philippe Petain stał się bohaterem, ale podczas II wojny światowej stoczył się na drogę zdrady i kolaboracji” – mówi prof. Jerzy Eisler, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
Pięciotomowa monografia „Auschwitz 1940-1945. Węzłowe zagadnienia z dziejów obozu” w języku francuskim ukazała się nakładem wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau – poinformował w poniedziałek rzecznik Muzeum Jarosław Mensfelt.